Äärmuslaste jahmatav edu

Kantsler Viktor Klima sotsiaaldemokraadid jäid 33 protsendiga küll suurima toetusega parteiks, kuid Jörg Haideri Vabaduspartei möödus 27,2 protsendiga 26,9 protsenti kogunud konservatiividest, suurendades oma toetust 5% võrra.

Tulemus oli selge võit Vabadusparteile, kuid ei pruugi veel välistada 13 aastat Austriat valitsenud sotside ja konservatiivide uue koalitsiooni moodustamist. Välismaal hääletanud 200 000 austerlase hääled, mis praegu on veel lugemata, võivad konservatiivid teiseks tõsta. Kolmandaks jäädes on nad lubanud opositsiooni minna.

Austria paremradikaalide valitsusse minek mõjutaks otseselt ka Eesti taotlusi Euroopa Liiduga ühinemiseks. Vabaduspartei üks valimislubadusi oli vetostada uute liikmete vastuvõtmine Kesk- ja Ida-Euroopast, et kaitsta Austriat odava tööjõu sissevoolu eest.

Kui Heiderist saaks kantsler, lõpetaks riik sisserändajate vastuvõtu, töökohtade jaotamisel tehtaks esmane valik «ehtsate austerlaste» hulgast ja immigrantide lapsed peaks minema eraldi koolidesse.

«Meil on vaja valitsust, mis hoolitseb rohkem austerlaste kui välismaalaste eest,» kuulutas Haider, kelle partei plakatid olid kohati selgelt rassistliku alatooniga.

Endise kõrge natsiohvitseri telegeeniline poeg rajas oma partei edu just austerlaste kasvavale vimmale immigrantide vastu. Neist on tehtud peasüüdlased kuritegevuse, narkokaubanduse ja prostitutsiooni kasvus. Samuti ründas Heider Austria kuulumist Euroopa Liitu, mis kahjustavat riigi majanduslikke huve.

Heideri edus on «süüdi» ka korruptsioon ja onupojapoliitika Austrias seni valitsenud koalitsioonis. Valitsus jagab privileege ja ametikohti, nimetades ametisse näiteks Austrian Airlinesi, Bank Austria, terasefirma VA Stahl ja Austria Tabaki juhid. Pidevalt on omavahel tülitsetud majandus- ja välispoliitika küsimustes. Kui konservatiivid tahavad riigi osaluse firmades erastada ja ühineda NATOga, siis sotsiaaldemokraadid pooldavad tugevat riiklikku sektorit ega soovi loobuda neutraalsusest.

Austria elatusstandard on Euroopa kõrgemaid ning tööpuuduse tase võõrtöölistest hoolimata vaid 4,3%.

Heider lubab segu vabaturu reformidest ja sotsiaalprogrammidest, väites seejuures, et ideed sisserände peatamisest ei erine mõnede USA konservatiivide seisukohtadest. Paljud Austria 750 000 legaalsest sisserändajast, kes moodustavad vähem kui 10% riigi 8miljonilisest elanikkonnast, töötavad peamiselt kohalike poolt ära põlatud ametites. Majandusspetsialistide sõnul on nad muutunud oluliseks komponendiks riigi majanduse edukuses.

Austria endine kantsler Franz Vranitzky hoiatas, et Heideri partei valitsusse minek kahjustaks Austria mainet teiste riikide silmis. Heider on kurikuulsaks saanud oma kiitusega Kolmanda Reichi «korralikule tööhõivepoliitikale», mida tõlgendati kui orjatöö tunnustamist, ning soojade sõnadega Waffen SSi veteranide aadressil, keda ta nimetas tublideks kindlameelseteks meesteks, kes oma veendumusi ei reetnud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum