Aivar Hundimägi • 11 oktoober 1999

Palju õnne, ausad maksumaksjad!

Palju õnne, maksumaksjad! Möödunud nädala neljapäeval vallandas rahandusminister Siim Kallas rahandusministeeriumi asekantsleri Peep Lassi, kellest tema tegevuse tõttu oli saanud laristava ja riigi vara mahaparseldava riigiametniku sümbol.

Vallandades Lassi, tegi Siim Kallas Äripäevale meeldiva sünnipäevakingi, millest saavad kasu kõik Äripäeva lugejad (peale Peep Lassi ja tema kompanjonide).

Äripäev koos teiste meediaväljaannetega on pidevalt võidelnud maksumaksja raha raiskamise vastu. Oleme kritiseerinud ametnike haigust soetada endale luksuslikke ametiautosid, harjumust käia seminari sildi all kallitel puhkusereisidel ning tähtpäevade eest kopsakate preemiate maksmist iseendale.

Kui keegi peaks kirjutama õpiku «Korruptandi ABC», siis endised rahandusministeeriumi ametnikud eesotsas Peep Lassi ja Agu Lellepiga väärivad selles mitut peatükki. Lellep esindab ametnikke, kes lasid endale turuhinnast odavamaid aktsiaopt-sioone teha ehk, kasutades Ühispanga presidendi Ain Hanschmidti iseloomustust, aheldati optsioonide kuldsete käeraudadega Ühispanga külge.

Peep Lass oli ametnik, kes müüs riigi osaluse Finest Hotel Groupis avalikkusele tundmatule offshore-firmale. Miks peab riik varjama nende inimeste nimesid, kellele ta oma vara müüb? Mina ei oska sellele küsimusele teisiti vastata, kui et osalust müünud riigiametnik on offshore-firmaga seotud või on tegemist ümbrikusündroomiga.

Peep Lass oli ametnik, kes sõlmis riigile ebasoodsa hotelli Olümpia rendilepingu.

Peep Lass oli ametnik, kes sülitas kehtivatele seadustele ja teenis ebaseaduslikku lisatulu haldusnõukogude koosseisus.

Peep Lassi viimaseks tehinguks jäi riigile kuuluva uhiuue Audi A6 müük turuhinnast 100 000 krooni võrra odavamalt rahandusministeeriumi kantslerile Agu Lellepile. Selle tehinguga näitas Lass, et tema puhul on tegemist lihtsakoelise vargaga, kes riisus minult ja teistelt maksumaksjatelt 100 000 krooni. Loodan, et rahandusministeeriumil õnnestub autotehinguga riigile tekitatud kahju Peep Lassi käest sisse nõuda. Kuigi see on piisk meres, on see hea pretsedent.

Sinult, Peep Lass, palun ma aga vabandust, kui jätsin mõne riigi rahaga parseldamise juhtumi selles kommentaaris loetlemata. Tean, et oled suuteline enamaks kui see lühike loetelu, ja andesta, kui su mainet teiste sinusuguste silmis kahjustasin.

Hetkel kuum