Kaido Einama • 12. oktoober 1999 kell 22:00

Pliiats oskab teksti lugeda

Oodake, ma teen sellest lepingust koopia, ütleb PocketReaderi omanik ja rullib elektroonilise pliiatsi üle dokumendi. Nii lihtne ongi tekstiskanneriga koopiat teha.

Siemensi Austria tehases loodud maailma esimene kaasaskantav tekstiskanner võib hädavajalikuks osutuda juhtudel, kui koopiat teha pole võimalik või pole see vajalik. Tekstilugejaga saab näiteks õppida: vajalikud lõigud raamatust tuleb PocketReaderiga üle käia ja nad salvestatakse pliiatsisse, kust saab neid hiljem tekstina arvutisse lugeda. Tekstilugejat võib vaja minna tänaval. Nii saab mõne ajalehe artiklist midagi meelde jätta või kellegi telefoninumbrit salvestada. Taskuskanner ei vaja töötamisel arvutiga ühendamist, ta töötab iseseisvalt patareitoitega ja suudab salvestada lehekülgede kaupa teksti, enne kui need arvutisse ümber laeb.

Kuna seade on valmistatud Austrias Euroopa turule, ei ole probleeme ka täpitähtedega. Õ-tähte ta veel ei tunnista, kuid ä, ö ja ü loeb sisse korralikult. Paberile trükitud tekst võib olla enamlevinud fontidele ainult sarnane, mälusse mahub pliiatsil kirjatähti 20 täiskirjutatud A4 lehe jagu.

Digitaalse pliiatsi kasutamiseks pole vaja mingeid eriteadmisi. Lihtsalt tuleb pliiats vedada üle sisseloetava teksti ja 24kohalisele ekraanile ilmub kiri nii, nagu PocketReader sellest aru sai. Skanneri puuduseks on see, et lugeda saab teksti ridade kaupa, st ei saa skaneerida kujundatud teksti või pilte. Kuid selle eest on makstud väikeste gabariitidega. Skanner tuleb füüsiliselt suruda vastu paberit ja kui süttib punane valgus, on seade valmis teksti mällu lugema. Esialgu on vaja pisut õppida pliiatsi õigesti hoidmist.

Midagi ei lähe kaduma ka siis, kui patareid tühjenevad, salvestatud tekst püsib mälus patareide vahetamiseni. Arvutiga ühendatakse seade vastava kaabli abil ja pliiatsiga kaasasolev tarkvara aitab teksti transportida teistesse programmidesse või salvestada. Sobivad nii PCd, Macid kui pihuarvutid Windows CE operatsioonisüsteemiga. Rakendustarkvara on olemas ka Psioni pihuarvutitele.

Hetkel kuum