18. oktoober 1999 kell 22:00

Kas Sergei Ivanovist võib saada uus Tallinna linnapea?

On täiesti selge, et kuna Rahva Usaldus mängib nii otsustavat rolli, siis on neil kauplemismaa päris suur. Aga see kohapakkumine on päris suurte raskustega seotud nii ühele kui teisele poolele.

Raske probleem Rahva Usaldusest volikokku pääsenud neljase seltskonnaga on Jevgeni Kogan. Mul on päris imelik ette kujutada, et näiteks Isamaaliit on ühes pundis härra Koganiga. Ma kujutan ette, kuidas siis ajaloolased hakkavad mitte väga vanu ürikuid üles otsima ja sealt huvitavat materjali leidma. Samamoodi valmistab see teatud probleeme ka Keskerakonnale.

Kui nüüd hakatakse väga kõrgeid nõudmisi esitama, siis ma kardan, et võib siin tekkida hoopis uus situatsioon läbirääkimistel, aga ma ei tahaks seda ette ennustada. Mina isiklikult pooldan tugevat enamuskoalitsiooni, mitte sellist koalitsiooni, mis baseerub mingitel santazheerimistel.

Ma ei saa rääkida teise poole eest. Aga mis puutub meisse, siis me ei ole veel omavahel jõudnud arutada, milliseid tingimusi või ettepanekuid Rahva Usaldusele teha. Samuti ei ole Rahva Usaldus ka meie käest veel midagi niimoodi otseselt küsinud, nii et hetkel on veel vara rääkida. Aga mis puutub linnapea kohta, siis eks see ole läbirääkimiste küsimus, aga ma ei usu, et see oleks kauplemisobjekt.

Aga Rahva Usaldus on tõesti heas positsioonis praegu.

Ma ei ole otseselt läbirääkimiste juures. Aga minu jaoks on põhiküsimus muutus Tallinna olukorras. Kui ikkagi kolm neljandikku Tallinna linnakodanikest arvab, et linnavalitsus on korrumpeerunud ja asjad on väga halvad, siis valimise võitnud erakondade vastutus ja kohustus on teha maksimum, et asja pöörata linnakodanikule sõbralikuks ja linnavalitsemist läbipaistvaks, tõhusaks ja ausaks. See on esmane. Ja kui selle programmi realiseerimiseks leiab liitlasi, see on täitsa loomulik. Selle juures linnapea koht ei ole põhimõttelise tähtsusega, julgeks ma isiklikult öelda, ilma erakonna volitust omamata.

Enamik Rahva Usalduse liikmetest, tundub mulle, on täitsa mõistlikud inimesed. Sergei Ivanovi ma tean juba mõnda aega. Ja lõppude lõpuks on ka aeg, et üks osa mitte-eestlastest tõmmata aktiivsemalt kaasa just paremtsentristlike jõududega. See on isegi aja sõnum. Nii et ma ei vaataks huvitatust ainult kolmikliidu poolt, vaid huvitatust ja perspektiivseid võimalusi ka ühe osa mitte-eestlaste poolt.

Ma ei võtaks Jevgeni Koganit väga tõsiselt, see on nende valimisliidu asi. Ma oletaks, et temast ei kujune probleemi, kui selline koalitsioon peaks sündima. Kindlasti ei ole Kogan võrreldav mõnede teiste nimekirjades esinenutega. Tema kurjakuulutav nimi pärineb lähiminevikust, aga see ei peegelda tänapäeva olukorda.

Hetkel kuum