ÄP fototoimetus • 20. oktoober 1999 kell 22:00

Telia-Telenori leping valmis

Kuid naeratused on jäised ja keegi ei tee saladust, et viimase hetkeni käinud vägikaikavedu kahe valitsuse vahel on jätnud usaldamatuse ja rahulolematuse õhkkonna.

«See ei aita kuidagi kaasa investorite usalduse võitmisele,» tõdes ühisfirma juht Tormod Hermansen. Seda on aga kiiresti vaja juba aprilli kavandatud esimese aktsiaemissiooni eduks. 25% aktsiate müügist loodetakse laekuvat kuni 100 mld Rootsi krooni (12,2 mld dollarit), mis oleks Põhjala kõigi aegade suurim emissioon. Kogu grupi väärtus on hinnatud 400 mld kroonile.

Suurimaks raskuseks on veenda investoreid, et firmat, mille üks võimalikke nimevariante on Telaris, hakatakse juhtima kommerts- ning mitte riiklikest huvidest lähtuvalt.

Lepingu järgi saab firma juhiks senine Telenori juht Tormod Hermansen. Rootsi poolelt juhatuse esimeheks nimetatud Jan-Åke Kark tema volitustesse ei sekku. Just Karki roll oli peamisi põhjusi, miks norralased veel viimasel hetkel lepingu allakirjutamisest peaaegu loobusid. Jääb näha, kuidas need kaks meest edaspidi läbi saama hakkavad.

Juhatusse kuuluvad koos Karkiga neli rootslast ja neli norralast. Kõik olulisemad küsimused nõuavad, et kummaltki poolelt vähemalt üks inimene teise poolega ühtemoodi hääletaks. See võib tähendada küsitava väärtusega kompromisse.

Peamiseks katsumuseks kujunevad lähinädalad, mil otsustatakse, kus hakkavad asuma grupi 14 tegevusharu peakorterid, sealhulgas mobiilside ja internet. Kas peale jääb äriloogika või riiklikud huvid.

Praegu näib, et grupi omanikel on edaspidise suhtes erinevad nägemused. Rootslased soovivad maksimaalset kokkuhoidu ja sünergiat ning aktsiaemissioonist võimalikult palju teenida. Norralastel on teine kava -- nemad vaatavad uut firmat kui teadmiste ja tehnoloogia keskust riigis, kus peale naftasektori on vähe sarnase kaaluga suurfirmasid.

Analüütikute sõnul on viimane, mida norralased soovivad, et firma raskuskese veelgi Rootsi kasuks nihkuks, ehkki 60% ühisfirmast läheb rootslastele. Kindlasti püütakse kaitsta norralaste töökohti.

Selge on, et suure osa juhtkonna ajast võtavad lähikuudel firma sisepoliitilised küsimised. See võib mõjuda negatiivselt firma kasvuplaanidele ja mängida osa võimalusi konkurentide kätte. Samas on firmal siiski väga atraktiivne äriportfell -- tugev positsioon mobiilsides, internetitehnoloogia- ja teenuste alal, satelliitsides. Grupil on piisavalt rahalisi vahendeid rahvusvahelise ekspansiooni rahastamiseks. Lisaks asub firma maailma kõige arenenumas telesidepiirkonnas, kust on välja kasvanud firmad nagu Nokia, Ericsson, Sonera ja Tele Danmark.

Autor: ÄP

Hetkel kuum