Sulev Oll • 25. oktoober 1999 kell 22:00

GSM toob uue võimaluse maja valvamiseks

Häirest saab turvafirma valvekeskusse või hoone valdaja mobiiltelefonile teatada DSC valvekeskusega ühendatava lisaseadme abil.

GSM-kommunikaator (modem) saadab valvekeskusest signaali kas turvafirma pulti või kliendi telefonile.

Turvafirma saab signaali täpsemalt lahti de?ifreerida (millisest tsoonist häire tuli, kas telefoniliin on rikki läinud, vool ära kadunud, sireeniahel või valveanduri kaabel läbi lõigatud), GSM-telefon aga imiteerib häiresignaali.

Seade ühendatakse firma DSC toodetud kohaliku valvekeskusega. Eestis on selle firma valvekeskuseid piisavalt.

Toode on mõeldud sellistesse kohtadesse, kus puudub võimalus sideks turvafirmaga, seega linnadest eemal, aga ka linnas, kus signaal ei levi.

Objekti võib panna valvesse ka läbi telefoniliini, aga kui kaabel läbi lõigatakse, saadetakse häiresignaal läbi GSM- võrgu. Tavatelefoni kasuks teadete edastamisel räägib madalam hind, aga kui tavatelefoni pole, on GSM asendamatu.

Seade vajab töötamiseks valvekeskust ja GSM-kaarti. Tarbija valida on, kas osta kioskist kõnekaart või sõlmida operaatoriga leping. Otstarbekas oleks leping nn ühepoolseks sideks, sest seadmele helistada pole vaja.

Seadme hankimiseks tuleb pöörduda kas turva- või paigaldusfirma poole. Samas ei teki seotust turvafirmaga, sest seadme saab panna teisele turvafirmale signaale saatma.

Seadme ühendamine on lihtne, küll ei saa tarbija ise hakkama seadme programmeerimisega.

Jooksvad kulud seadme kasutamisel on turvafirma kuumaks ja kulud telefonisidele, mis siis, kui kõiki signaale läbi GSMi lasta, ulatub 100 kroonini kuus.

Hetkel kuum