ÄP fototoimetus • 27. oktoober 1999 kell 22:00

Soome firmasid jääb vähemaks

Kui 1996. aasta alguses tegutses Eestis 2113 Soome kapitaliga firmat, siis selle aasta alguses oli neid järele jäänud vaid 978. 1995. aastal oli Soome firmasid registreeritud isegi 5000, kuid paljude näol oli tegemist vaid riiulifirmaga.

Ka suurfirmad on olnud sunnitud oma soomlastest personali vähendama ja asendama soomlastest juhid kulude kokkuhoidmiseks eestlastest juhtidega. Teisalt on see end turul kindlustanud firma jaoks normaalne protsess.

«Soomlaste osatähtsus on vähenenud juba mõnda aega. Juhtkonna vahetamine eestlaste vastu on plaanipärane -- oma töö teinud soomlased lahkuvad,» ütles Eestis tegutsevate Soome ärimeeste ühenduse ESLY juht Bo Henriksson.

Ühendusel on umbes 100 liiget, sealhulgas mitu rahvusvahelist kontserni, kes on Eesti turule tulnud oma Soome tütarfirmade kaudu.

Eestis tegutseva teise Soome ettevõtjate klubi SEKE liikmete arv on aasta jooksul kahanenud sajalt alla viiekümne.

«Tingimused on muutunud,» ütles klubi aseesimees Kalevi Lankinen. «Konkurents on tihenenud ning firma käivitamine ei ole enam nii lihtne. Osa ettevõtjaid on aru saanud, et Eestis pole lihtsam tegutseda kui Soomes».

SEKE liikmetest on lõviosa üksikettevõtjad, kes investeerivad oma, mitte suurfirmade raha, nagu ESLY liikmed.

Mõlemasse ühendusse kuuluva Hackman Metos OY ekspordidirektor Jarmo Salminen usub, et majanduslikel põhjustel Soome naasnud ettevõtjad on valdavalt väiksed tegijad.

«Tõsiste plaanide ning piisava võimsusega turule tulnud firmad ei lase ennast praegusest olukorrast kohutada,» ütles ta, «samas on õnneküttide ajad möödas.»

Soome firmade lahkumine kajastub ka Tallinnas asuva Soome kooli tegevuses, mille õpilaste arv on vähenenud mulluselt 30-lt 20-le. Tuleval aastal jääb kooli vaid kaks õpetajat.

Autor: ÄP

Hetkel kuum