ÄP fototoimetus • 31. oktoober 1999 kell 22:00

Vene aktsiad ei tasu ostmist

Lühiajaliselt saab spekuleerida, mis Moskva börsil juhtuma hakkab, pikemas perspektiivis on väljavaated pigem negatiivsed, arvab Rootsi Dagens Industri börsianalüütik Eric Amcoff.

Venemaa puhul on määravad kaks tegurit -- naftasektor ja poliitika.

Naftabarrel maksab praegu ca 22 dollarit võrreldes 10 dollariga aasta alguses. Hinnatõusu taga on naftat tootvate riikide otsus tootmist piirata. Kartelli eesmärk, ehkki seda avalikult pole öeldud, on hoida hinda 18--20 dollari vahel. Madalam hind ei tasu ära, kõrgem ergutab otsima asendusvariante.

Ilmselt otsustab OPEC tuleval aastal tootmist taas suurendada, et hind veidi alla tuua. See oleks tervitatav ka Venemaale, kelle jaoks nafta ja gaasi eksport on peamised tuluallikad. Stabiilne hind 19 dollari ümber on parem kui ülisuured kõikumised.

Väidetakse ka, et USA on avaldanud OPECile survet, kuna liiga madal nafta hind võib Vene raskustes majanduse karile ajada. See tähendaks USA maksumaksjatele aina uusi abipakette Venemaale, eelkõige IMFi kaudu.

Siin tulebki sisse poliitika. IMFilt lubatud 640 mln dollarit on siiani välja maksmata, sest Venemaa on taas alustanud sõjategevust T?et?eenias. Just see tegur hoiab Moskva börsi praegu surve all. Samas on seoses eelolevate duuma- ja presidendivalimistega börsi kõikumiselt siiski lühiajaliselt võimalik teenida.

Pikaajalistel investoritel tuleks eelistada investeeringuid Lääne firmade aktsiatesse, kuna miski ei näita, et Venemaa lähitulevikus stabiilsuse suudab saavutada.

Venemaa statistikakomitee andmetel kasvas tööstustoodang septembris mullusega võrreldes 20%. Aasta esimese kolme kvartaliga kasvas toodang 7%. Halb uudis on aga see, et 1998. aasta septembris oli tööstustoodang 14,5% madalam kui 1997. aasta septembris. 1998. aastal kahanes Venemaa SKT 4,6%. Tänu nafta hinna tõusule peaks Venemaa SKT tänavu jääma nulli lähedale.

USA strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute keskuse arvutus näitab, et kui Venemaal õnnestuks kindlustada aastas 5% majanduskasv, kuluks 1989. a tootmistaseme taastamiseks 2014. aastani.

SKT elaniku kohta moodustab vaid 15% samast näitajast USAs. Number võib paraneda, kuid mitte kõige soovitumal viisil. Ühe uurimuse kohaselt võib venelaste rahvaarv madala sündivuse ja terviseprobleemide tõttu kahaneda eeloleva 50 aastaga vaid 80 miljonile.

Autor: ÄP

Hetkel kuum