ÄP fototoimetus • 4. november 1999 kell 22:00

Lätis hakatakse rajama moodsat tselluloositehast

Praegu loomisel oleva projekteerimisfirma ülesanne on ette valmistada otsus, mille alusel rajatakse Lätti kõigi aegade suurima tööstusinvesteeringuga moodne tselluloositehas, mis on võimeline aastas tootma 600 000 tonni tselluloosi.

Kõige tõenäolisemalt tuleb uus tehas Daugava äärde Jekabpilsi, alternatiivideks on Livani, Pavilosta või Varve Läänemere ääres. Projekteerimisfirma peab nende nelja koha vahel lõpliku valiku tegema.

Aktsiapaki jaotus ei ole seni veel selge, kuid tõenäoliselt saab suurimaks omanikuks Metsäliitto, Södra lepib väiksema ja Läti riik veel väiksema osalusega. Rootsi ärilehe Dagens Industri väitel tähendab projekteerimisfirma loomine pärast kaheaastaseid läbirääkimisi suurt sammu tselluloositehase rajamise suunas.

Södra nõue enne investeeringu tegemist on, et rajataval tehasel peavad olema kõik nõutavad infrastruktuurid -- piisav elektrivarustus, head teed, toimiv sadam jm.

Södra on maailma suurim okaspuutselluloosi valmistaja, mille aastatoodang on 1,5 miljonit tonni. Et Södra on huvitatud edasisisest laienemisest, kuid Rootsis on võimalused ammendatud, siis kavandabki ta järgmiseks investeeringut Lätti.

Autor: ÄP

Hetkel kuum