Tõnu Tramm • 2. detsember 1999 kell 22:00

Premacy sai kogukama venna

Mõni aeg tagasi müüki tulnud Mazda Premacy sai endale MPV-nimelise suurema venna, mis pakub konkurentsi VW Sharanile, Chrysler Voyagerile Renault Espace'ile jt.

Uus Mazda MPV vahetas välja aastaid tootmises olnud vana MPV ja sarnaneb välimuselt Premacyle. Omavahel neid siiski naljalt segi ei aja, sest suuruse vahe on ilmne. MPV on Premacyst ligi pool meetrit pikem (45,5 cm), 12 cm laiem, 17,5 cm kõrgem, telgede vahe on 17 sentimeetrit suurem jne. Ainus, millega MPV väikevennale alla jääb, on kõrgus maapinnast: auto madalaim koht asub ligi sentimeeter maale lähemal kui Premacyl.

Seega on seitsmekohaline MPV oma madala põhjaga eeskätt väikebussi otstarvet täitev maanteesõiduk. Pika sõidu teeb mugavaks suur telgede vahe, pehmed käetugedega istmed, käepärane rool jms. Maanteesõidu kasuks räägib ka automaatkäigukasti puudumine. Mootor jookseb pöördesse väga lühikese ajaga ning juht peab linnasõidul pidevalt käikude vahetamisega ametis olema. Lisaks jääb ainus pakutav (2 l) mootorivariant täislastis autole veidi lahjaks, see omakorda tõstab linnas oluliselt kütusekulu (Autobildi testi järgi 1 liiter 100 km kohta rohkem, kui tehnilistes tingimustes märgitud).

MPV suurus laseb aga vabalt tunda end nii teisel kui kolmandal istmereal sõitjatel. Viimaste mugavusele on pandud eriti suurt rõhku. Soovi korral saavad tagaistujad lasta istme seljatoe kuni tagaluugini alla, lisaks on neil eraldi puhuriga soojendusradiaator, mida saab tagant reguleerida. Lisaruumi annavad lühikesed tagavedrud ja amortisaatorid, mille ülemine ots kinnitub auto põhja külge. Tänu sellele puuduvad MPV-l ruumi raiskavad mügarikud auto tagaosas.

Tagaistmete ja -luugi vahele mahub ka üskjagu pagasit, kokku 294 liitrit. Kui istmed kokku pakkida, saab MPV pagasiruumi muuta kuni 1600 liitri suuruseks ja vedada enam kui kahe meetri pikkuseid asju. Täiesti uus lahendus MPV -l on tagumised külgmised liuguksed. See teeb autosse sisenemise ja väljumise mugavaks eelkõige parklates, kus on suure ukse avamiseks vähe ruumi. Kolmandale istmereale pugemine eeldab siiski üksjagu vaeva ning keskmise istmerea äärmiste istmete kokkupakkimiseta see võimalik ei ole.

Hetkel kuum