Andres Reimer • 7. detsember 1999 kell 22:00

Nitrofert sai kokkuleppe 1,5 mld krooniseks välisinvesteeringuks

Venemaa gaasimonopolile Gazprom kuuluv AS Nitrofert saavutas investeerimiskokkuleppe strateegilise investoriga Kreekast ja ühe Londoni pangaga metanooli ehk puupiirituse tehase rajamiseks Kohtla-Järvele. Analüütikud ennustavad aastail 2001--2006 turuhinna mitmekordset kasvu Nitroferdi põhitoodangule ammoniaagile, ütles eile ettevõtte tootmisdirektor Tõnis Puusepp.

Nitroferdi töömehed alustasid seadmete demonteerimist tootmise lõpetanud esimeses ammoniaagitsehhis, et valmistada tootmishoone ette lammutamiseks enne puupiiritusetehase vundamendi ehitamist. Puusepa sõnul on käimas läbirääkimised tehnoloogia valiku ja maksumuse üle.

Nitrofert peatas eelmisel aastal kaks aastat tagasi alustatud investeerimisläbirääkimised Saksa ettevõttega Linde puupiiritusetehase rajamiseks, sest hindas projekti kõrgete tagasimakse garantiide nõude tõttu liiga kalliks. Mullu katkestatud projekti maksumus kasvas 2 mld kroonini.

«Uus partner on riskigarantiide suhtes vähem nõudlik, mis teeb projekti odavamaks,» selgitas Puusepp.

Saksa ettevõte Linde kandideerib uue tehase seadmete tarnimisele.

Projekti õnnestumisel oleks 2000. a investeering Nitroferdis 600 mln krooni võrreldes tänavuse 1,5 mln krooniga. Uus tehas annaks tööd täiendavalt sajale otse tootmisega seotud töölisele ning ligi tuhandele teenindava sektori töötajale.

Puupiiritust ehk metanooli, mida toodetakse elektrienergia abil maagaasist, kasutatakse tööstuslike liimide ja vaikude toorainena.

Puupiiritusetehase rajamist takistas eelmisel aastal Nitroferdi põhitoodangu ammoniaagi maailmaturuhinna ligi kolmekordne langus umbes 1000 kroonini tonn, mis viis ettevõtte mitmekümne miljoni krooni suurusesse kahjumisse. Eelmisel aastal oli Nitroferdi kahjum ligi 50 miljonit krooni ja tänavu võib kahjum kujuneda ligi 80 miljoni krooni suuruseks.

Ettevõte on saanud tootmist jätkata üksnes tänu Eesti Energia ja omaniku Gazpromi vastutulelikkusele, kes on Nitroferdi suurimad võlausaldajad.

Välisinvesteeringute agentuuri peadirektor Agu Remmelg ütles, et tehase rajamine kasvataks vajadust Eestis toodetava elektrienergia järele ligi viiendiku võrra, mis oleks kasulik nii Eesti Energiale kui ka Eesti Põlevkivile. Samuti annaks tehase ehitus tööd nii Eesti ehitusfirmadele kui ka näiteks suuri metallkonstruktsioone valmistavale Balti Laevaremonditehasele ja suurendaks riigi ekspordimahtu. «Iga üle miljardi kroonine investeering on Eestile kohutavalt suur,» lisas Remmelg. «Investorite nimede avamine Nitroferdi poolt annaks projekti hindamiseks suuremat kindlust.»

Nitrofert on 550 töölisega ettevõte, mille netokäive oli eelmisel aastal 338 miljonit krooni. Tänavuseks käibeks ennustatakse 250 miljonit krooni, sest ammoniaagi turuhind on langenud. Tehase omanikud lähtuvad ettevõtte tulevikku planeerides välisekspertide hinnangust, mis ennustab ammoniaagi turuhinna kasvu ligi 1000 kroonist tonn kuni 3750 kroonini tonn.

Hetkel kuum