9. detsember 1999 kell 22:00

Eesti piimaäri vajab eksporditoetusi

On hea uudis, et 2000. a juunist on Eesti piimatoodete ekspordikvoodid Euroopa Liitu kaks korda suuremad kui tänavu. Paraku pole räägitud sellest, millist hinda eksporditooteid valmistavad piimatööstused suudavad piimatootjaile tegelikult maksta. Ilma eksporditoetusteta pole see tõenäoliselt 3 krooni 25 senti piimaliitri eest, mida piimatootjad nõuavad aasta keskmise piimahinnana.

III piimafoorumil Paides ei pidanud piimatöösturid ja kaupmehed omapoolset kulude vähendamist võimalikuks. Igaüks neist on saanud kolmandiku piima poehinnast ja tahab oma osa ka edaspidi säilitada. Piima tootjale langev kolmandik tagaks piimatootmise jätkumise, kui piima jaehind tõuseks 9 kroonini. Olukorras, kus Eesti riik ei suurenda otsetoetusi piimatootmisele ega maksa eksporditoetusi, võib piimatoodete jaehinna tõus kujuneda ainsaks väljapääsuks.

Vast ongi aeg loobuda suhteliselt odava toidu poliitikast. Vastasel juhul lõpeb kõigepealt piimatootmine ja sellega koos muutuvad vanarauaks piimatööstused.

Piimaäri ei kao aga kuhugi. Poed müüvad siis Soomest, Taanist või mujalt Euroopa Liidust toodud piima hinnaga 10--12 krooni liiter ja senisest oluliselt kallimaid teisi piimatooteid. Ostjaid jääb vähemaks. Eestisse toodavatele piimatoodetele eksporditoetuste maksmise lõpetamine Euroopa Liidu riikides tõstab imporditavate piimatoodete hinda veelgi.

Piimatööstused on asunud piima tootjatega hinnakokkuleppeid sobitama. Piima tootmine väheneb ja tõusu pole oodata piima hinda oluliselt tõstmata. Lehmapidajatelt on võetud, mis võtta andis. Ei pääse nüüd kõik piimatöösturid krevette püüdma. Nõutavat piima hinda on siiski lubanud ainult AS Lacto. Teised raputavad aasta keskmise piima kilohinna 3.25 juures pead.

Hulgaliselt talusid ja osaühinguid on sellel aastal mängust välja astunud. Nüüd on piimatööstuste kord. Eestis piisab ainult 3-4 piimatööstusest 41 asemel. Seda protsessi saab mõjutada ja kiirendada Euroopa Liidust eraldatavate abirahade jagamisega. Arvatavasti kujuneb talviseks piimakilo kokkuostuhinnaks 3 krooni. Piima ostu-müügilepingute sõlmimisel tuleb piima tootjail tähelepanelikult jälgida, et piimatööstused annaksid lepingus tagatised sellise hinna säilitamiseks ka suvel. Ühtlasi on vaja piima tootjail hoolitseda selle eest, et suvekuudel ei tekiks piima ületootmist.

Hetkel kuum