ÄP fototoimetus • 9. detsember 1999 kell 22:00

Kõige mainekamad firmad

Uuringust selgub, et firmade maine on nagu börsiväärtuski küllalt muutlik suurus, sest eelmise aasta 40 parimast pole tänavu 50 hulka jõudnud tervelt 14 kontserni. Tuntumatest väljalangejatest võib mainida Philip Morrist, Swiss Re-d, Motorolat ja Boeingut. Nende koha on hõivanud sellised ettevõtted, nagu Disney, Volkswagen ja Goldman Sachs. Kokku oli tänavu 12 parima firma hulgas kaheksa USA suurkontserni ja tervelt viis infotehnoloogiafirmat.

Kui General Electricu edumaa Microsofti ees oli mullu peaaegu kahekordne, siis tänavu on see kahanenud 25 protsendile, vaatamata sellele, et Microsoftil on käsil raske kohtuvaidlus USA riigiga, mille monopoolsussüüdistus võib põhjustada Microsofti lõhenemise. Kuid küsitluste põhjal on Microsoft endiselt tarbijate lemmik ning väga hinnatud teiste firmajuhtide poolt.

Firmajuhid nimetasid General Electricu eelistamisel selle pikaajalist järjekindlat arengut ja kasvu. Mullu ületas GE käive esmakordselt 100 miljardi dollari piiri ja puhaskasum oli üle 10 miljardi dollari. Ühe firmajuhi arvates on GE saavutanud maailmas parima rentaabluse erisuunalise tootmise arendamisel. General Electricu edu taganud juhatuse esimees ja tegevdirektor Jack Welch, kes on sellel kohal 1981. aastast, valiti taas kõige hinnatumaks firmajuhiks. Ajakiri Fortune Magazine jõudis tituleerida Wechi paar nädalat tagasi terve sajandi edukaimaks äriliidriks.

Kolmandal kohal püsib karastusjoogifirma Coca-Cola, kuigi sellega olid eelmisel aastal seotud kvaliteediskandaal Belgias jm ning mille tegevjuht Douglas Ivestor teatas äsja oma tagasiastumiskavatsusest seoses prognoositust väiksema kasumi ja aktsia kesise tõusu tõttu. Selle põhjuseks on eelkõige loodetust kehvemini minek arenevatel turgudel. Ent kui arvestada, et teistest tarbekaubakontsernidest kukkus Colgate-Palmolive 17. kohalt loetelust välja ja Procter & Gamble langes 14. kohalt 36-le, siis on Coca-Cola 3. koha hoidmine hea saavutus.

Tähelepanu väärib kindlasti ka praeguse börsikomeedi, Soome Nokia jõudmine maailma hinnatumate firmade loetelus kolmeteistkümnendale kohale, kusjuures temast ettepoole jääb ainult kaks Euroopa firmat. Omas elektroonikasektoris on Nokia paigutatud General Electricu ja Matsushita Electric Industriali järel kolmandale kohale, tema järel tulevad Siemens ja Philips Electronic.

Vt. ka tabeleid:Maailma 15 tunnustatumat firmat/Maailma hinnatumad äriliidrid

Autor: ÄP

Hetkel kuum