16. detsember 1999 kell 22:00

Brüssel keelustas mürgised mänguasjad

Keeld puudutab eelkõige selliseid tooteid nagu beebide närimisrõngad, mille valmistamisel on kasutatud plastmassi pehmendavaid kemikaale ftalaate.

Läinud nädalal keelu kehtestanud Euroopa Komisjon põhjendab sammu väitega, et teadusuuringute andmeil kahjustavad ftalaadid väikelaste tervist, ohustades eelkõige maksa ja neerusid. Tegemist on esimese taolise keeluga 1992. aastal vastu võetud tooteohutuse direktiivi alusel.

Euroopa 13,6 miljardi dollarilise mänguasjatööstuse ja keemiatööstuse esindajad aga eitavad igasugust terviseriski, tuues samuti tõenduseks teadusuuringute tulemused.

Sellest hoolimata on mitu tootjat tarbijagruppide ja Greenpeace'i keskkonnakaitse aktivistide survel ftalaatide kasutamisest loobunud.

Ftalaatide kasutuse keeld on proovijuhtum Euroopa Komisjoni «ohutus kõigepealt» -- lähenemisele. Idee on olemas juba aastaid, olles aluseks juba kümme aasta jõus olnud hormoonliha impordi keelule, mis ELi väitel põhjustab vähki. USA kinnitusel hormoonliha tervisele ohtu ei kujuta.

Brüssel, kes võttis raskelt süüdistusi liiga aeglases reageerimises «hullu lehma tõve» kriisis, on hakanud seda ennetavat printsiipi järjest sagedamini kasutama. Samal ettekäändel keeldub Prantsusmaa praegu Suurbritannia loomaliha riiki lubamisest.

Autor: FT

Hetkel kuum