Sirje Niitra • 19. detsember 1999 kell 22:00

Silmet erastati võltsitud paberitega

Silmetiga selle erastamise ajal 1997. aasta alguses seotud olnud isikute sõnul, kes ei soovi enda avalikustamist ekspeaministri suure mõjuvõimu tõttu Eestis, oli Tiit Vähi ettevõtte erastamisest huvitatud algusest peale, osaledes ka vahetult selle juhtimises. Ametlikult erastas Silmeti koos ASiga Ephag Toomas Waldin, kellega Vähit seob pikaajaline sõprus ja kes müüs hiljem kõik oma aktsiad Vähile.

«Tiit Vähi ega temaga seotud firmad ei võtnud osa Silmeti erastamisest,» kinnitas Vähi reedel ja lisas: «Kõik oma tegevused konsulteerin eelnevalt läbi advokaatidega ja vormistan juriidiliselt korrektselt.» Koonderakonna üks juhtisikuid ütles, et ei käinud erastamise eel ega ajal kordagi Silmetis, kuid võttis omaks osalemise pärast erastamist aprillis toimunud nõukogu koosolekul. «Käisin seal soovist selgitada välja Silmeti olukorda Waldini jaoks ja igavusest,» nentis ta. Vähi sõnul loobus Waldin oma osalusest Silmetis, sest Ameerikas on ärikliima märksa soodsam.

Silmeti erastanud ASi Ephag üks omanikke ja Silmet Grupi nõukogu esimees Margus Linnamäe kinnitas, et erastamisagentuurile esitati firma Benelux Trust & Bank Inc garantiikirjad. «Ma ei usu, et need võltsitud olid, sest agentuur aktsepteeris neid,» leidis ta. Linnamäe eitas ka maksuameti huviobjektiks oleva Diveci abi kasutamist erastamistehingute sooritamisel ja Ephagi seotust sel ajal peaministri toolil istunud Tiit Vähiga. Linnamäe leidis, et hoopis riik pettis erastajat, müües pankrotis oleva Silmeti koos võltsitud bilansiga. Linnamäe juhitav Magnum Grupp on peale Silmeti osalenud Tartu Õlletehase ja Farmaatsiatehase erastamisel.

Erastamisagentuuri tollane peadirektor Väino Sarnet nägi Silmeti erastamise seaduslikkuse kahtluse alla panekus poliitilisi põhjusi. «Garantiidega on alati muret, kuid neid kontrollime alles siis, kui erastamisel võetud kohustusi ei täideta, aga antud juhul pole seda vaja olnud,» selgitas ta. Sarneti sõnul on ettevõte täitnud tööhõivekohustuse täielikult, ostuhind on tasutud õigeaegselt ja ka suurem osa lubatud investeeringutest tänaseks tehtud. Silmeti erastamisläbirääkimisi pidas agentuur tema sõnul Ephagi omanike ja väliseestlase Toomas Waldiniga.

Tiit Vähi sõnul, kes täidab praegu nii Silmet Grupi juhataja kui ka ASi Silmet juhataja ja peadirektori kohustusi, on ettevõte tema juhtimisel väljunud pankrotieelsest seisundist ja suurendanud tootmismahtu kaks korda. «Anname tööd rohkem kui tuhandele inimesele, kellel tõstsime aprillis 15 protsenti palka ja kavatseme seda teha ka tuleval aastal,» lausus ta. Tänavu loodab Silmet Grupp teenida esmakordselt 20 mln krooni kasumit.

Maksuameti poolt majanduspolitseisse uurimiseks antud offshore-firmasid müünud Divecilt konfiskeeritud dokumentide hulgas on materjalid, mis näitavad, et Silmeti erastamisel esitati offshore-pangast saadud võltsitud garantiikiri. Tallinna majanduspolitsei komissar Marek Helinurm ütles, et kogub täiendavaid materjale, et otsustada, kas ja millise paragrahvi alusel kriminaalasi algatada.

Hetkel kuum