Selle üle maksab mõelda, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri oma eilses juhtkirjas -- praegu öeldakse Rootsil olevat samasugune edumaa infotehnoloogia valdkonnas.
Esmaspäeval teatasid Pharmacia & Upjohn ning USA ravimi- ja agrokeemiafirma Monsanto maailma suuruselt üheteistkümnenda ravimifirma moodustamisest, mille aastakäive ulatub 17 miljardile dollarile ja börsiväärtus 50 miljardile dollarile.
Uus firma saab kahe miljardi dollari suuruse uuringu- ja arenduskulude eelarve, mis on juba võrreldav maailma suuruselt teise, Briti firma Glaxo Wellcomiga.
Samuti tähendab ühendfirma 4000 esindajast koosnev müügivõrk maailma kõige ahvatlevamal ravimiturul USAs Pharmacia &Upjohnile turustuskanalite olulist avardumist. Kokku langeb USA arvele 56 protsenti ühendfirma kogukäibest.
Seni, kuni ravimisektori suurimad kasumid tulevad USAst, on rõhuasetus sellele turule igati õigustatud. Pharmacia & Upjohni peadirektor Fred Hassan, kellest saab ka uue firma juht, loodab USA turul tõusta neljandaks-viiendaks suuremaks ravimimüüjaks.
Ühinemine toob firma tooteportfelli Monsanto kaks müügihitiks kujunenud preparaati -- reumarohi Celebrex peaks tänavu sisse tooma 1,3 miljardit dollarit ning unerohi Ambien 520 miljonit dollarit.
Ka rea Pharmacia & Upjohni toodetega on seotud suured ootused -- silmakae ravimit Xalatani loodetakse müüa 500 miljoni dollari eest, kasvuhormoonipreparaati Genotropini 435 miljoni ja soolevähi ravimit Camtosari 250 miljoni dollari eest.
Ehkki viimastel aastatel on müügiedu saatnud mitut Pharmacia & Upjohni Rootsis välja töötatud preparaati, pole uue firma uurimis- ja arendusosakonna asukoha valik veel kindel.
Markantselt on kahanenud rootslaste osalus ka firma omanike ringis. Kui 1994. aasta alguses kuulus Pharmaciast välismaalastele vaid 3,4 protsenti, siis pärast ühinemist USA Upjohniga 1995. aastal kuulus välisinvestoritele juba 60 protsenti. Praeguseks on välisosalus kasvanud 93 protsendile.
Ühendfirmas, mis moodustatakse niinimetatud pooling-meetodil kahe võrdse partneri ühendamisega, hakkab Pharmacia & Upjohni aktsionäridele kuuluma 49 protsenti ja Monsanto aktsionäridele 51 ptotsenti, millega Rootsi aktsionäride osalus kahaneb vaid neljale protsendile.
Firma peakontor tuleb Peapacki New Jerseys.
Ühinemisteate peale kukkus Pharmacia & Upjohni aktsia esmaspäeval 10 protsenti.
«Agrokeemia osakaal on Monsantos liiga suur,» põhjendasid analüütikud. «Ravimite poolelt on tegemist vaid ühe toote firmaga, staariks reumarohi Celebrex.»
Ehkki Monsanto agrokeemia haru toodab kasumit, on maailmas kasvav vastumeelsus geneetiliselt töödeldud toodetele hakanud kajastuma ka Wall Streetil.
Lisaks esitasid USA talunikud paar nädalat tagasi Monsanto vastu ühishagi geneetiliselt töödeldud toiduainete turustamise eest. Firmale pannakse süüks, et müük on alanud enne, kui taoliste toiduainete ohutus on tõestatud ja mõju keskkonnale selge.
Fred Hassan teatas, et kavatseb agrokeemia haru osaliselt firmast lahutada, kuid loodab tulevikus, kui avalikkuse suhtumine paraneb, kasumit teenida ka selle tegevusala pealt.
Autor: ÄP