ÄP fototoimetus • 22. detsember 1999 kell 22:00

Saksa maksureform leevendab

Dokumendist selgub aga, et ka reformi järel jääb Saksamaa Euroopa ühe kõrgeima ettevõtte tulumaksuga riigiks.

Aastast 2001 tahab Saksa valitsus alandada praegu 40 protsendilist ettevõtte tulumaksu 25 protsendile. Sellele lisanduvad veel kohalikud ettevõtlusmaksud 17--19% ning 5% solidaarsusmaks Ida-Saksamaa jalule aitamiseks. Nii kujuneks firmade tegelikuks maksumääraks umbes 37 protsenti. Võrdluseks on Rootsis ettevõtte tulumaks 28 protsenti.

Üllatusena otsustas valitsus alandada ka üksikisiku tulumaksu. Aastaks 2005 peaks praegu 53protsendiline maksu ülemmäär järk-järgult alanema 45 protsendile. Erinevate tulukategooriate maksumääradeks jääksid 15%, 30% ja 45%.

«Enim võidavad need firmad, kes praegu maksavad kõrgeid makse ning kellel pole varasemast ajast kahjumeid, mida tuludest maha arvata,» ütles üks Frankfurdi analüütik.

Frankfurdi börsi DAX30-indeksis on kõige suurem võitja autotootja Volkswagen, mis praegu maksab maksudeks ära ligi 60 protsenti tuludest. Paketi avalikustamise järel läks aktsia teisipäeval kohe tõusule.

Teised suuremad võitjad on suurte reservidega firmad, nagu pangad ja kindlustusseltsid.

Kaubandusettevõtted võidavad pärast üksikisiku tulumaksu vähendamist tarbimise suurenemisest.

Samal ajal kitsendas valitsus kulude mahaarvamist, mis on ebasoodne kiiresti kasvavatele ning suurte investeeringutega firmadele nagu Deutsche Telekom ja Mannesmann.

Kokku toob Saksa valitsuse maksureform viie aastaga kergendust 60 miljardi Saksa marga ulatuses.

Autor: ÄP

Hetkel kuum