«Olla väikeaktsionär kinnises ettevõttes on suhteliselt nutune,» ütles Hansa Asset Managementi juhataja Mihkel Õim. Meie seaduste järgi ei saa ettevõttes suurt midagi korda saata, kui sulle ei kuulu sellest kaks kolmandikku, lisas ta.
Pärast börsilt lahkumist ei ole ettevõte kohustatud enda kohta infot jagama, aktsionäril kaob ülevaade ettevõtte tegevusest ja aktsia hinna kujunemisest.
Börsil noteerimata ettevõttesse aktsionäriks jäämine on puhtal kujul usalduse ja vastastikuse kasu saamise küsimus, ütles Äripäeva analüütik Toomas Truuverk ja möönis, et väikeaktsionäripoolne panus ettevõttesse on suhteliselt tagasihoidlik.
Kui otsustad firmasse jääda, pead usaldama juhtkonda ja tuumikomanikku ning uskuma, et sinuga inimväärselt käitutakse. Samas ei tohi unustada, et äris heategusid ei tehta, lisas Truuverk.
«Ei ole mõtet arvata, et paneme raha firma aktsiasse, keegi teine teeb töö ja kasvatab kasumit ning meie lihtsalt võtame igal aastal kahekordistunud tulu välja,» kommenteeris Õim võimalust börsilt lahkunud ettevõttest dividende saada.
Börsilt lahkumise eesmärgil on väikeaktsionäridele ostupakkumise teinud Leks Kindlustuse tuumikomanik BICO Kindlustus ja ehitusfirma EMV suuromanik Rootsi kontsern Skanska. BICO maksab väikeaktsionäridele aktsia eest kuus krooni vähem kui suuromanikele. Skanska ostupakkumine on samaväärne suuromanikele makstud 30kroonise aktsiahinnaga. Skanska on kinnitanud, et üle 30 krooni aktsia eest aktsionäridele ei maksta. Samuti ei ole Skanskal kavas dividende maksta.
Skanskale, Merita Panga klientidele ja Svenska Enskilda Bankeni klientidele kuulub 93,5% EMVst. Väikeaktsionäre on ettevõttes endiselt enam kui 200.
EMV aktsionäridele ostupakkumise korraldaja, investeerimisfirma Trigon Capital partner Piret Raudsepp märkis, et pärast ettevõtte kinniseks muutumist muutub EMV aktsia väga vähelikviidseks. Kuigi väikeaktsionäril on ka edaspidi võimalus oma aktsiaid müüa, ei pruugi ta nende eest rahuldavat hinda saada. «Tuumikomanik ei maksa aktsia eest edaspidi ostupakkumise hinda ja teistel potentsiaalsetel ostjatel puudub motivatsioon tütarettevõttesse investeerida,» ütles Raudsepp.
Veidi enam kui aasta tagasi börsilt lahkunud turvafirma ESS turundusdirektor Indrek Lindsalu ütles, et ettevõttesse jäi väikeaktsionäre, kes ostupakkumisele ei reageerinud ja nende osalus moodustab ettevõttes umbes protsendi. «Eks see oli iga aktsionäri vaba tahe, kas aktsiaid müüa või mitte, aga dividende ei ole sellisest suuri investeeringuid nõudvast ettevõttest küll loota,» ütles ta.
Seotud lood
Kuigi majanduslangus on Eestis kestnud kaks viimast aastat, ei näita SEB ettevõtete portfell nende kehva toimimist, rääkis SEB ettevõtete panganduse juht Peep Jalakas.
Enimloetud
1
Portfelli tahtis osta Hans H. Luik
Viimased uudised
Mängus sajad tuhanded eurod
Hetkel kuum
Portfelli tahtis osta Hans H. Luik
Tagasi Äripäeva esilehele