Kaja Koovit • 15. veebruar 2000 kell 12:28

Eesti Pank: pangad arvestagu info avaldamisel aktsionäride huve

Avalik kommertspank peab oma majandusinfo avaldamisel lähtuma aktsionäride huvidest, ütles Eesti Panga asepresident Helo Meigas tänasel seminaril.

Meigas märkis, et keskpanga määrusega sätestatakse avalike aruannete avaldamise viimane tähtaeg, kuid avalikud ehk börsil noteeritud kommertspangad võivad aktsionäride soovil ja huvides avaldada majandusinformatsiooni ka tihedamini.

Meigas lisas, et pankade riskid on erinevad ning oluline informatsioon ettevõtte kohta tuleb edastada ka siis, kui keskpanga määrus seda ei sätesta. 'Panga juht peab otsustama, milline info on ettevõtte kohta oluline.'

Meigase hinnangul on uus kvartaalne pankade avaliku aruandluse süsteem investoritele kasulikum kui varem avaldatud igakuised lühibilansid.'Investorite jaoks ei ole oluline mitte laenuportfellide kasv ja hoiuste mahu suurenemine, vaid informatsioon, mis on laenukasvu taga ja kuidas see mõjutab pankade riskisust,' ütles Meigas, kes enne keskpanga asepresidendi ametisse siirdumist töötas Tallinna väärtpaberibörsi juhatuse esimehena.

Pangainspektsiooni juhataja Andres Trink lisas, et edaspidi avaldatavad kvartaalsed aruanded sisaldavad väga põhjalikku informatsiooni, muuhulgas ka sellist, mida avaldatakse esmakordselt. Investoril ei pea nende põhjal krediidiasutuse seisust ülevaate saamiseks olema erilist ettevalmistust, kinnitas ta.

Meigas märkis, et keskpank lähtus kvartaalse aruandluse sätestamisel ka tihedama aruandluse töömahukusest ja maksumusest, mis oleks olnud koormav eriti väiksematele pankadele. 'Tihendab konsolideeritud tulemuste avaldamine oleks veelgi suurendanud suurte pankade konkurentsieelist, ' märkis ta.

Hansapank avaldas börsile jaanuarikuu majandustulemused, kirjeldades panga seisu jaanuari lõpus nelja näitajaga. Jaanuari lõpu seisuga oli Hansapanga bilansimaht 25,465 miljardit krooni, laenuportfell 14,150 ja hoiuste maht 15,505 miljardit krooni. Panga kapitali adekvaatsus oli 17%.

Hansapank teatas, et jätkab analoogselt praegusele teatele igakuiste näitajate avaldamist kuu 11. pangapäeval kuni teise poolaastani, misjärel hakkab näitajaid avaldama ainult kvartaalselt.

Hetkel kuum