Ülo Toomsalu • 21. märts 2000 kell 6:22

Koonderakond valib lõpu ja üritamise vahel

Eelmise valitsuse tuumikpartei Koonderakond läheb laupäeval korralisele kongressile lõhenenult ning seisab ränkade valikute ees, kuidas tegevust jätkata, kirjutab Postimees.

Mitu erakonna juhtpoliitikut prognoosib kongressil teravat võitlust praeguse juhatuse toetajate ning neile vastanduva tiiva vahel. Viimane on koondunud Riigikogu liikme Ülo Nugise selja taha, kes veebruaris Koonderakonnast välja visatuna juhatuse kohtusse andis ja Tallinnas Rahumäe piirkonnas taas parteisse astus.

Nugise hinnangul päästab Koonderakonna ainult põhjalik ja kiire uuenemine. 'Erakonna reanimeerimisel tuleb alustada usalduse taastamisest,' kinnitas ta ja lisas, et praeguses juhtide nimistus pole kedagi, kelle hoolde see töö usaldada.

Hinnanguliselt liigitab Koonderakonna 1500 liikmest end kunagise parlamendispiikri Nugise tiiba kuuluvaks umbes 550. Tema pooldajad on parteisse võetud peamiselt viimase kahe aasta jooksul Tallinnas Nõmme, Hiiu ja Rahumäe piirkonnas, kus elab Nugis ise.

Koonderakonna traditsioonilisema tiiva esimehekandidaat on tõenäoliselt praegune erakonna esimehe kohusetäitja Märt Kubo, kes ütles eile Postimehele, et võib kandideerida mõlemale poolele sobiva kompromissliidrina.

'Veel on vara seda lõplikult kinnitada,' lausus ta. 'Kuid meil on palju liikmeid, kes ei arva, et lähiaastail peaks Nugis erakonda juhtima ja Keskerakonnale lähemale viima.'

Vormiliselt on erakonna esimees viimasel perioodil olnud endine kaitseminister Andrus Öövel, kes viibis aga pikka aega Inglismaal õpingutel.

Enne kongressi korraldatud erakonnasisene arutelu tuleviku osas jättis Koonderakonnas vähemusse Eestimaa Rahvaliidu või mõne muu parteiga ühinemise pooldajad.

Kubo sõnul peab Koonderakond kongressil saama sisemise selguse, kas jääda või sulanduda. Vanemad piirkondlikud organisatsioonid on tema sõnul enamasti jäämise poolt, mis tähendaks konkurentsi pakkumist paremtsentristlikul tiival.

Nugis kaldub tihedamale koostööle teiste opositsioonijõududega, Keskerakonna ja Eestimaa Rahvaliiduga. Tema sõnul on põhimõttelisi valikuid kolm. 'Kas suudame säilitada ennast iseseisva poliitjõuna, suudame anda oma jõukohase panuse kolmanda jõu moodustamiseks või saadakse Eesti poliitikas hakkama ilma Koonderakonnata,' lausus Nugis.

Hetkel kuum