Mida kõrgemad on maksud ja madalam inimeste elatustase, seda mustem on palgaraha, mida ettevõtjad töötajaile maksavad. Seda peab arvestama riik, kui ta tahab tõsiselt võidelda ümbrikupalkade maksmise vastu.
Äripäeva arvamusel läheb Eesti võitluses maksupetturlusega vale teed ? annab maksuametile rohkem õigusi ja suurema tegutsemisvabaduse ning veeretab samal ajal järjest suuremat maksukoormat elanike õlgadele.
Eestis hinnatakse musta palga maksjaid olevat umbes viiendik ettevõtjaist. Ümbrikupalga maksjate suur hulk näitab, et maksukoormus on Eestis ületanud taluvuse piiri.
Maksukoorem on kasvanud 44 sisemajanduse kogutoodangust. Seegi pole piir: soojusenergiale lisandub 18 käibemaks, suureneb kütuseaktsiis ja tõenäoliselt ähvardab meid ka sotsiaalmaksu tõus ? pensionireformi teist sammast teisiti rakendada pole võimalik.
Lähinaabritel soomlastel ja rootslastel on maksukoormus, tõsi, suurem kui meil, ümbrikupalkadega aga Soomes ja Rootsis probleeme pole. Teadlikum ja ausam elanikkond? Ehk tuli nende teadlikkus läbi heaolu kasvu ? neis riikides on elatustase mitu korda kõrgem kui Eestis. Lihtne näide ? soomlane võib keskmise tunnipalga eest osta 11 liitrit bensiini 95E, eestlane kaks.
Eestlased pole kosuda jõudnud. Sellega aga ei saa pettust õigustada ? vargus on vargus ja seadused kehtivad kõigi jaoks ühtviisi, väidavad maksukogujad.
Sellega, et politsei pistab maksuameti näpunäite järgi paariks ööpäevaks pokri ümbrikupalga maksmises kahtlustatava firmajuhi, maksupettureist lahti ei saa. See näitab vaid korrahoidjate nõrkust: maksuamet ja politsei ei suuda pettust tõestada ning püüavad nii kahtlustatavaid ehmatada.
Mingi mõju sel talitusviisil kindlasti on ? see üks firmajuht maksab edaspidi ausalt makse. Mida teha ülejäänutega ? ehmatada samuti ükshaaval arestikambriga? Kes jõuab kokku arvata kohtukulusid, mida selline au haavamine kaasa toob .
Ehmatamistaktika on vale teisestki aspektist ? soodustab ?koputamist?. Mõni ettevõtja saadab konkurendile kaela maksuameti, et võistlejast kas või mõneks ajaks lahti saada või rikkuda tema mainet.
Kopsakas trahv petturile oleks mõjusam rohi ? pärast esimesi veerandmiljonilisi trahve paarile piraattarkvara kasutajale mitmekordistus originaaltarkvara läbimüük kauplustes.
Väidetavalt maksavad ümbrikupalka väiksemad (vaesemad) firma ning trahv või ka firmajuhi vanglakaristus viib firma pankrotti. Ehk peaks maksuamet kutsuma nõustajaks liikluspolitsei ? kirjandi kirjutanud sõidukijuhile jääb turvavöö vajalikkus eluks ajaks meelde ja selle eest ei pea ta sentigi maksma. Näiteks võiks maksupetturi maksmata jäänud maksude ulatuses tegema ühiskondlikult kasulikku tööd ? lund rookima, haiglasse palateid koristama. Meedia silme all.
Lahendus peitub maksude alandamises. Selleks et makse alandada, tuleb hoida kokku kulusid riigi tasandil. Eraettevõtted on selle protsessi juba läbi teinud.
Seotud lood
Et riigiametid või elutähtsate teenuste osutajad pakuvad küberkurjategijatele huvi ei üllata kedagi. Tõsiasi, et igapäevaselt rünnatakse ka väikeettevõtteid tuleb ilmselt paljudele uudisena – sageli ka neile endile.
Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Plaanivad Prantsusmaale tehase rajada
Tagasi Äripäeva esilehele