Toomas Truuverk • 15. mai 2000 kell 10:03

Hansapank pakub välismaal õppimiseks sooduslaenu

Tänavu mais on välismaal asuvate kõrgkoolide magistriõppesse õppima asuvatel noortel esmakordselt võimalik taotleda Hansapangast soodustingimustel laenu oma õppekulude tasumiseks.

Sooduslaenu võimaldamisega soovib Hansapank aidata omalt poolt kaasa sellele, et Eesti andekad noored saaksid täiendada oma haridust välismaa ülikoolides.

Et magistrilaenu fond piirdub tänavu 5 miljoni krooniga, teeb taotluse esitajate vahel kõigepealt valiku komisjon, mis koosneb Hansapanga personalitöötajatest ja tippjuhtidest ning Euroopa Liidu haridus- ja teadusprogrammide Eesti sihtasutuse Archimedes programmi ENIC/NARIC esindajast. Valiku tegemisel arvestatakse kandidaatide eelnevat õppeedukust, tulevikunägemust, edasiõppimiseks valitud kooli mainet ning muude finantseerimisallikate olemasolu. Samuti on eelistatud Eesti jaoks prioriteetsed õppealad või alad, mida Eestis sellisel tasemel õppida ei saa.

Magistrilaenu maksimumsumma on 32 000 eurot ehk ligi 500 000 krooni ühe laenutaotleja kohta ning tähtaeg kuni 15 aastat. Laenu intressimäär on 6 kuu Euribor + 3 protsenti ehk ligi 7,5 protsenti aastas. Laenusaajale, kes katkestab õpingud või jääb pärast õpingute lõppemist tööle välismaale, hakkab kehtima turuintress. Hansapank kustutab osa laenusummast, kui õppur asub pärast õpingute lõppemist tööle Hansapanga Gruppi ja jääb tööle lepingus fikseeritud ajaks.

Laenu tagasimaksmine algab pärast õpingute lõppemist. Intressi hakkab pank arvestama laenu väljastamise päevast, kuid tasuda tuleb see samuti alles pärast õpingute lõppemist. Laenu taotlemiseks on vajalik omafinantseerimise määr vähemalt 20 protsendi ulatuses õppekuludest. Kui laenu tagatiseks olev hüpoteek või pant ehitisele tagab kogu laenusumma, siis omafinantseerimist olema ei pea.

Magistrilaenu taotlusi ootab Hansapank tänavu 25. maini. Projekti on kavas jätkata ka järgmisel aastal.

Hetkel kuum