Inno Tähismaa • 24. mai 2000 kell 6:36

Vene VEB-panga agendid tulid Eestisse sadade miljonite järele

Vladimir Putini käsk riigieelarvet täita tõi Eestisse Vene välismajanduspanga agendid, kes nõuavad kümnetesse miljonitesse kroonidesse ulatuvate võlgade tagastamist Kristine Centerilt, Kunda Tehastelt ja ka Tartu Ülikoolilt.

Offshore-firma Cleyder Projects juht Dmitri Nikolajev ütles eile, et Venemaa välismajanduspank VEB on talle võlgade sissenõudmiseks üle andnud nimekirja Nõukogude Liidu lõpuaastatel VEBist laenu saanud kuueteistkümne Eesti ettevõttega, mille võlasumma ulatus eelmise aasta lõpuks tema andmetel 740 miljoni kroonini.

VEBilt Eesti ettevõtetele laenatud summad kajastuvad Venemaa riigieelarve bilansis, sest riigile kuuluva panga üks põhiülesandeid on Venemaa välisvõla restruktureerimine koostöös rahandusministeeriumiga.

VEBi agendi rollis esinev Nikolajev ütles, et ta soovib 64 miljoni kroonise võla katteks üle võtta ASile Kristine Center kuuluva ettevõtte Eesti Fosforiit territooriumi, kuhu on planeeritud suurejooneline tööstus- ja logistikakeskus. 'Ma alustasin eile laenu ja intresside väljamõistmise protseduuri ning esitan oma nõude Kristine Centerile järgmisel nädalal,' lausus Nikolajev.

Eesti Fosforiit laenas Nikolajevi sõnul 1990. aastal 1,3 miljonit dollarit, mille VEB kandis üle Maardusse rajatud tseoliiditehase sisseseade tarnijale BSE - Genex Company Ltd. Suurbritannias. Kuna AS Eesti Fosforiit ja selle omanikud ei ole võlga tagasi maksma asunud, on võlasumma tänaseks koos intressidega kasvanud ligi 3,7 miljoni dollarini.

Kristine Centeri käsutuses pole dokumente, mis tõestaksid, et VEBist laenatud summa oleks Eesti Fosforiidile laekunud, ütles ettevõtte juhatuse esimees Aare Kilp.

VEBi nõue on riikidevaheline probleem, mille peab lahendama valitsus, sest Venemaa pangas on külmutatud Eesti ettevõtete vahendid, ütles Kristine Centeri nõukogu esimees Margus Reinsalu. 'Meile tähendab VEBi nõue ainult asjatut tüli, sest peame põhitöö asemel tegelema vaidlustega,' lisas ta. Nõude saab esitada Eesti Fosforiidi vastu, mitte meie vastu, sest Kristine Center on üksnes Eesti Fosforiidi omanik, märkis Reinsalu.

Kristine Center erastas Eesti Fosforiidi 1997. aastal, et arendada selle territooriumist koostöös Hollandi ettevõttega Vermeer Infrastructure Development Muuga sadama vahetus läheduses suurejooneline rahvusvaheline logistika- ja tööstuskeskus. Äriplaani kohaselt kavatsevad koostööpartnerid hakata Eesti Fosforiidi territooriumil juba 2002. aastal töötlema konteineritega transporditavaid kaupu, nagu elektroonika, alkohol, tarbekaubad, samuti kemikaale, puitu ja ehitusmaterjale.

VEBi võlgnike nimekirjas seisab ka Tartu Ülikool, mis laenas ligi 0,9 miljonit dollarit meditsiinitehnika ostmiseks. 'Luksusliku esindusauto ostmine rektori poolt veenis mind, et Tartu Ülikool on suuteline oma kohustusi täitma,' ütles Nikolajev.

Samal ajal, kui tekkis Eesti ettevõtete võlgnevus VEBile, külmutas pank 1991. aastal 0,35-1,2 miljardi krooni väärtuses Eesti valitsuse, kommertspankade ja Eesti Panga vahendeid, arvestades selle Eesti NSV osaks Nõukogude Liidu välisvõla tasumisel. Senised Eesti katsed vastastikuste kohustuste klaarimiseks pole andnud tulemusi.

Pikemalt loe tänasest Äripäevast.

Hetkel kuum