• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Elu Tegu on tehtud

  ASi Tallegg moodustamist peab Käsper oma õigeimaks otsuseks elus. Kahe aasta pärast lõpeb praegu 64aastase tippjuhi tööleping, mida ta pikendada ei kavatse. Pärast 37 aastat pühendumist linnukasvatusele soovib Ants Käsper hoopis jahil käia, kala püüda ning võimalikult palju reisida.
  Kuivõrd teadlikult olete oma karjääri planeerinud?
  Teadlikku karjääri planeerimist küll ei ole olnud. Terve elu olen töötanud linnukasvatuses, kuigi mu erialaks on insener-mehhaanik. Maal kasvanud poisina oli huvi kodumajanduse vastu, õppisin EPAs põllumajandusmehhaniseerimist. Kohe pärast ülikooli sattusin tööle majandisse, mis tegeles linnukasvatusega. Sealt tekkis ka sügavam huvi valdkonna vastu.
  Kogu elu olen tegelenud maksimaalselt võimaliku info kogumise ja läbitöötamisega, mis minu valdkonda puudutab. Võib-olla on just see pidev huvi kõige uue vastu võimaldanud edasi liikuda.
  Millised tegurid on edu saavutamisel tähtsaimad?
  Olen mõelnud, et mis motiveerib inimest töötama pikad päevad, sageli laupäevad-pühapäevad. Raha? Midagi muud?
  Üheksakümnendate algul, kui tekkisid tihedamad kontaktid eraettevõtjatega, kellel olid tunduvalt suuremad palgad, sai seda küsimust palju esitatud. Vastuseks ei olnud kunagi raha.
  Põhiline on ikkagi eneseteostus, millegi saavutamine, sellega kaasnev tunnustus ning enesega rahulolu.
  Millised isikuomadused aitavad kaasa edu saavutamisel?
  Sihikindlus. Tuleb kujundada kindel eesmärk ning suuta selle saavutamisele täielikult pühenduda.
  Edu on võimalik saavutada mitut moodi ? üksinda, meeskonnaga. Mina olen töötanud küllalt suure ettevõttega. Suures ettevõttes on edu seotud juhtimisega ? kuidas sa suudad meeskonna komplekteerida ning selle ühise eesmärgi suunas ?jooksma? panna. Tähtis on formeerida selline meeskond, kes on sinu eesmärkidega nõus ning valmis selle nimel pingutama. Oluline on suuta rakendada kõik meeskonnaliikmed.
  Milline on kõige õigem otsus, mida olete teinud?
  1990ndate algul oli põllumajandusreformi käigus väga suureks probleemiks (Tallinna Linnuvabriku) vara ümberjagamine. Üheks variandiks oli see laiali jagada, mis oleks tähendanud ettevõtte lõppu. Minu ettepanek oli müüa vara soodsalt erakapitalil põhinevatele ettevõtetele, kes omal vastutusel hakkaks ettevõtet edasi arendama. Vaidlused olid pikad. Minu arvamus jäi peale. Usun, et see oli õige samm. Tekkis Tallegg, millest on praeguseks kujunenud suurimaid ja juhtivamaid tööstusi.
  Milline on suurim tehtud viga?
  See on raskem küsimus (pikk paus). Kindlasti ei saa väita, et ma olen eksimatu ja vigadeta, kuid hetkel ei meenu küll möödalaskmisi, mis oleks elu kuidagi mõjutanud. Olulisi vigu ma ei ole teinud.
  Millised omadused on aidanud teil probleemidest võitjana välja tulla?
  Ülepeakaela ei tohi otsustada. Kui ei ole just avariiolukord, tuleb aeg maha võtta ja lasta probleemil natuke settida. Sageli lahenevad siis asjad iseenesest.
  Probleem tekib tihti isikute vastasseisu tõttu. Alati tuleb ära kuulata ja arvestada ka vastaspoole seisukohti ning tema tagapõhi selgeks teha. Minul kui tippjuhil on vastutus õige otsus langetada. Kui võtan alluva otsuse ja ütlen, et see on õige, siis on see juba minu otsus.
  Millist kasu olete saanud omandatud haridusest?
  Kõrgkoolist ei saa valmis valemeid, mille järgi tegutseda. EPAs oli paar õppejõudu, kes lubasid eksamitel teatmeteoseid kasutada ? tähtis oli osata leida, mis vaja. Ma sain baasi, kust otsida oma küsimustele vastuseid. Haridus, kõrgharidus, on hädavajalik, kui tahad midagi saavutada. Samas kestab õppimine terve elu. Koguaeg tuleb end täiendada.
  Kust te praegu uusi andmeid hangite?
  Mul on tellitud mitmeid välismaiseid erialaseid infoallikaid, näiteks Harvard Business Review.
  Kasutan sageli ka internetti, kui on vaja saada mingis konkreetses küsimuses informatsiooni. Aastas korra või paar võtan osa rahvusvahelistest erialastest konverentsidest.
  Kelle mõju te hindate oma kujunemisel suurimaks?
  1967?1982 oli Tallinna Linnuvabriku direktoriks Aleksander Lind, kellega koos töötatud 17 aastat mõjutasid mind oluliselt. Tema mõju oli suurim just inimestega suhtlemise osas. Samuti hindasin tema lähenemist juhtimisele ökonoomilisest aspektist ? tuli teha väga täpne kulude ja tulude arvestus ning tegeleda inimeste motiveerimisega. Olen teda palju kordi hea sõnaga meenutanud.
  Millised on praegu kõige suuremad probleemid, millega tegelete?
  Momendil on arutluse all järgmise kolme aasta äriplaan, eelarve, tootmisplaanid ja sellega seonduv. Ettevõte on minemas Läti ja Leedu turule.
  Kas teie Elu Tegu on tehtud või on see veel ees?
  Ma arvan, et see on tehtud. Olen ettevõttes, mida juhin, olnud kaunis algusest peale. Pean endale ka aru andma, et ei suuda enam füüsiliselt maksimumjõudu rakendada. Vahel mõtlen, et tahaks neid vanaduspäevi, mis on jäänud, veidi rahulikumalt nautida. Usun, et elutöö on tehtud ning aeg on hakata kõrvale tõmbuma. Tööleping lõpeb kahe aasta pärast.
  Mul on terve rida hobisid: käin jahil ja kalal ning armastan väga reisida. Loodan nendest asjadest maksimumi võtta. Võib-olla alustan ka mingil määral isikliku äriga ? kogunenud säästude investeerimisest.
  Mis on teie hind tööjõuturul?
  Minu hind tööturul (palk) on piisavalt suur, nii et mina ja minu perekond ei pea muret tundma oma igapäevaste vajaduste rahuldamise pärast.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Pankroti veerel ettevõtja: kui tuleb süüa *****, ära näksi!
Suurtesse raskustesse sattunud Imepilt Studiose asutaja Almondi Esco kirjutab avameelselt, millest ta unistas ettevõtet asutades, mida hakkas tundma asjade arenedes ning kuidas mõtleb praegu.
Suurtesse raskustesse sattunud Imepilt Studiose asutaja Almondi Esco kirjutab avameelselt, millest ta unistas ettevõtet asutades, mida hakkas tundma asjade arenedes ning kuidas mõtleb praegu.
Elektriautotootjad SECiga pahuksis
USA Väärtpaberi-ja Börsikomisjon (SEC) on nii Tesla kui ka Lucid Motorsi uurimise alla võtnud, vahendab Yahoo Finance.
USA Väärtpaberi-ja Börsikomisjon (SEC) on nii Tesla kui ka Lucid Motorsi uurimise alla võtnud, vahendab Yahoo Finance.
Elektri hind tõusis uue rekordini Novembri algusega võrreldes 15kordne tõus
Eesti piirkonnas on elektri hind täna rekordiliselt kõrge, keskmine megavatt-tunni hind ulatub enam kui 290 euroni, selgub Nord Pooli andmetest.
Eesti piirkonnas on elektri hind täna rekordiliselt kõrge, keskmine megavatt-tunni hind ulatub enam kui 290 euroni, selgub Nord Pooli andmetest.
Nädala lood: töötajad langevad kiusu ohvriks ja uued ideed otsivad investoreid
Selle nädala olulisemate teemade hulka jõudsid töökius, hulk investeerimisideid ja tuntud pangajuhi hoiatus kinnisvaraturul toimuva kohta.
Selle nädala olulisemate teemade hulka jõudsid töökius, hulk investeerimisideid ja tuntud pangajuhi hoiatus kinnisvaraturul toimuva kohta.