Peeter Koppel • 13. detsember 2000 kell 22:00

Juhtaktsiate hinnad ei muutunud

Tallinna Väärtpaberibörsi kogukäive ületas eile taas 10 miljoni krooni piiri olles 88 tehingu käigus 12 054 802 krooni. Kauplemisaktiivsus püsib siiski jätkuvalt madalal.

Turu meelestatus oli eile tõusjate ja langejate vahekorda vaadates positiivne ning tõusjad edestasid langejaid 8:2. Äripäeva indeks lõpetas 0,57 protsenti kõrgemal 447,95 punkti tasemel.

Börsi juhtaktsiate Hansapanga ja Eesti Telekomi hinnatasemed ei muutunud ning püsisid vastavalt 134,75 ja 92 krooni tasemel. Eesti Telekomiga kaubeldi eile ligi pooleteise miljoni krooni väärtuses ning maaklerite arvates oli tegu pigem ostuhuviga, mille tõestusena kanti börsisüsteemist päeva lõpus läbi ka üks suurem 10 000aktsiane kaalutud hinnaga tehing. Londonis püsib sarnaselt siinse turuga Eesti Telekomiga kauplemine väheaktiivne ning suurema huvi puudumisel on ka spread lai.

Enimkaubeldud aktsiaks oli eile 3,6 miljoni kroonise käibega Hansapanga aktsia, mis juba pikemat aega püsib 134-135 krooni vahemikus. Kohalikud investorid on madalamatelt tasemetelt positsioonid sisse võtnud ning ootavad järgmise aasta alguseks ennustatud hinnatõusu, mille võib vallandada näiteks psühholoogiline reaktsioon Hansapanga aastatulemustele või spekulatsioonid juba järgmise aasta majandustulemuste osas. Kuna aga siinsete investorite ootused on tõusu suhtes sedavõrd üksmeelsed, ei ole välistatud tõusu jäämine oodatust väiksemaks.

Seda loomulikult eeldusel, et turul on põhitegijaks lühema visiooniga kohalikud spekulandid ning suurte välisturgude rahunedes arenevatele turgudele naasvate välisinvestorite jaoks ei ole siinsete tegijate kasumivõtmine ainult tilk merre.

Tallinna börsi suurimaks tõusjaks oli eile rõivatootja Klementi aktsia, mis kerkis 60 720kroonise käibe juures tervelt 23,08 protsenti 8 kroonini. Tõus oli taas paraku puhttehniline ning kolm neljast tehingust sooritati siiski vahemikus 7?7,5 krooni.

Hetkel kuum