Kas tulumaksumäära alandamine on teie arvates võimalik?

12. jaanuar 2001, 00:00

Reformierakonnal on olnud alati arvamus, et tulumaksus on palju ebaõiglust. Ei peaks maksustama niivõrd teenimist, kuivõrd tarbimist. Samas me ei usu, et meil on palju liitlasi tulumaksu üldises kaotamises. Sellepärast oleme seadnud eesmärgiks füüsilise isiku tulumaksumäära alandamise. See jätab ka maksubaasi mitmekesisemaks ja maksusüsteem ei ole nii haavatav.

Me ei ole oma idee suhtes suurt entusiasmi oma partnerite hulgas täheldanud. Ideed on hakatud juba ründama. Kindlasti ei toeta seda ideed ka opositsioon. Pigem räägitakse vajadusest maksukoormust tõsta. Meie kolmapäevase avalduse praktiline põhjus või ajend oli Eestis tugevnenud soov tõsta erinevaid maksumäärasid. Eelkõige pean ma silmas püüdlusi sotsiaalmaksu osas. Töötuskindlustus oli viimane piisk karikas, sest sellega vähendatakse töövõtja tulusid ja suurendatakse tööandja maksukoormust. Oleme selle vastu, et töötuskindlustuse kehtestamine toimub maksukoormuse arvel.

Oleme olnud ka teiste maksumäärade tõstmise vastu. Juhul kui muud moodi ei saa füüsilise isiku tulumaksumäära alandada, on meil varuvariandiks see, et vastukaaluks tõstetakse mõnda kaudset maksu. Nendeks oleks siis käibemaks või aktsiis. Selgelt oleme aga sotsiaalmaksu tõstmise vastu, mis muudab tööjõu kallimaks ja vähendab Eesti konkurentsivõimet.

Mõistlik tegu see küll ei oleks. Tulumaksumäärad ei ole Eestis nii kõrged, et oleks vajadust nende alandamise järele. Riik peab oma kohuste täitmiseks tulusid koguma ja praegu neid tulusid tikub enne vähe kui palju olema. Tulumaksukoormust on mõistlik vähendada tulumaksuvaba miinimumi tõstmisega ja selle sidumine laste arvuga. See teeniks paremini Reformierakonna eesmärki maksukoormust alandada ja aitab vaesemat ning massilisemat osa palgasaajatest järele.

Tulumaksumäära alandamine süvendab seda banaanivabariiklust, mis meil juba tekkinud on. Meil on väga väike jõukas seltskond ja suur hulk vaeseid ning riik ei suuda oma kohustusi riigina täita ehk siis tagada tasakaalustatud arengut. Oleme Põhjamaa ja peame püüdma Skandinaavia riikidega ühte jalga käia, mitte aga mingisugust linnriiki ehitama. Praegu on meil maksukoormus juba kriitilise piiri peal ja seda alandada pole mõistlik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing