Kas kogumispension tuleb muuta teatud vanusepiirist kohustuslikuks?

17. jaanuar 2001, 00:00


Kogumiskindlustus ehk pensioni teine sammas peaks olema kindlasti kohustuslik uutele tööjõuturule sisenejatele. Pean aga veelgi õigemaks, et see oleks kohustuslik teatud vanusepiirist alates. Vanusepiiri seadmisel peaks arvestama, et inimene jõuaks endale teise sambasse pensioni koguda. Seetõttu peaks see olema kohustuslik 30?35 aastastele. Kui valime piiriks nt 30 siis tekib kohe muidugi küsimus, et miks 29 aastane inimene on sunnitud osalema ja 31 ei ole.

Teist sammast on vaja, et maandada ühiskonna jaoks elanikkonna vananemisest tulenevat riski. Pensionäride ja töölkäivate inimeste suhe muutub ebasoodsaks. Kui teise sambaga ei ühine kriitiline mass tööealisest elanikkonnast, siis on see reform läbikukkunud ja probleem jääb lahendamata. Reformi väljatöötamiseks kulunud aega oleks olnud kasulikum kasutada mõnel muul otstarbel. Vabatahtlik teine sammas muudab tulemuse ettemääramatuks ja on oht, et see ei maanda ühiskonna vananemisest tingitud riski. Vabatahtlikuks jäetakse teine sammas põhjusel, et siis vähenevad reformi läbiviimise kulud.


Pooldan seda, et kogumispension oleks kõigile vabatahtlik. Kui seda sunniviisiliseks muuta, siis saab seda teha ainult noorte inimeste puhul. Vanemate inimeste puhul ei ole sellel suurt mõtet. Ma arvan, et noored on piisavalt haritud ja nutikad ning astuvad konkreetseid samme oma vanaduspõlve kindlustamiseks.

Pensioni kindlustamiseks ei ole kogumispension ainus võimalus. Võib olla edukas äris ja vanaduspõlve veeta dividendide abil. Enda tuleviku kindlustamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi.

Olen hakanud toetama ideed, et kogumiskindlustus peaks käivituma skeemil 3+3. Et inimene ise maksab 3% ja riik sotsiaalmaksust samuti 3%. Reformi käivitamise kõige suuremaks probleemiks on olemasolevatele pensionäridele raha leidmine. Praegu ei oska keegi öelda, et kust vajalik raha võetakse ja mis see eelarvele kaasa toob.

Kohustuslik peaks kogumiskindlustus olema selles mõttes, et kui ma kogumiskindlustusega liitun, siis ma ei saa hiljem sellest loobuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing