Deklareerimiseks vorm FESD

Külli Külm 05. märts 2001, 00:00

2000. aastal kehtinud sotsiaalmaksuseaduse kohaselt on ettevõtlusega tegelev füüsiline isik kohustatud maksma sotsiaalmaksu ettevõtlusest saadud tulult, millest on tehtud tulumaksuseaduses lubatud ettevõtlusega seotud mahaarvamised, kuid mitte vähem kui maksustamisperioodi kuude palga alammäärade summalt (nn sotsiaalmaksu minimaalne kohustus) ja mitte rohkem kui maksustamisperioodi kuude palga alammäärade 15kordselt summalt aastas (nn sotsiaalmaksu maksimaalne kohustus).

2000. aasta kuupalga alammääraks oli 1400 krooni, seetõttu sotsiaalmaksu minimaalseks kohustuseks on 5544 krooni (1400x12x33%). 5544 krooni peavad maksma ka need ettevõtlusega tegelevad füüsilised isikud, kes ei saa kalendriaastal ettevõtlustulu, välja arvatud isikud, kellele on seadusega ette nähtud maksusoodustus minimaalse sotsiaalmaksu osas (riikliku pensioni saajad ja ettevõtjad, kelle eest maksab sotsiaalmaksu ka tööandja).

Sotsiaalmaksu ülempiiriks on 2000. aastal 83 160 krooni (üle 252 000kroonist tulu sotsiaalmaksuga ei maksustata).

Ettevõtlusega tegelevad füüsilised isikud olid kohustatud maksma 2000. a kestel sotsiaalmaksu avansiliste maksetena kvartalile järgneva kuu 25. kuupäevaks iga kuu eest vähemalt kuupalga alammääralt arvutatud summas.

Kõik ettevõtlusega tegelevad füüsilised isikud on kohustatud esitama elukohajärgsele maksuameti kohalikule asutusele 2000. aasta sotsiaalmaksu deklaratsiooni vorm FESD hiljemalt 2001. aasta 31. märtsiks.

Vorm FESD täidetakse füüsilise isiku tuludeklaratsiooni vormi E alusel, kus deklareeritakse ettevõtlustulud ja mahaarvamisele lubatud kulud.

Talupidajatele on kehtestatud tulu- ja sotsiaalmaksu määramisel täiendav maksusoodustus. Nimetatud isikutel on õigus 2000. a omatoodetud töötlemata põllumajandussaaduste realiseerimisest saadud tulust täiendavalt maha arvata kuni 45 000 krooni.

Sotsiaalmaksu aastadeklaratsiooni vormi FESD esitatud andmete alusel juurdemaksmisele kuuluva maksusumma kohta edastab maksuamet maksuteate, mille alusel tuleb ettevõtlusega tegeleval füüsilisel isikul sotsiaalmaks tasuda 1. juuliks maksuameti pangakontole.

Kui 2000. aasta eest sotsiaalmaksu ümberarvestuse tulemusena kuulub enammakstud sotsiaalmaks tagastamisele, siis on FIE-l õigus taotleda maksuametilt enammakstud sotsiaalmaksu tagastamist tema näidatud pangakontole või enammakstud summa kandmist teiste maksude, intresside ja rahatrahvide katteks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing