Plastalused jõuavad toiduainetööstusse

Anne Oja 06. märts 2001, 00:00

Plastalused on mõeldud toiduaine-, farmaatsia-, keemia- ja rasketööstuse tarbeks, kus on oluline puhtus ja vastupidavus. Paraku üritatakse plastaluste asemel siiski tihti kasutada puitaluseid.

Toidu- ja veterinaarameti nõunik Olev Kalda ütleb, et toiduainetööstusi tootmisruumides ei ole lubatud puitaluseid kasutada. Amet kontrollib piima- ja lihatööstusi väga rangelt ning puitaluste avastamisel kokkupuutes pakendamata toidukaubaga kaaluvad veterinaarameti esindajad ka tootmise seiskamist. Äärmuslikel juhtudel tehakse tootjale ka trahvi. Plastaluseid tootva Islandi firma Borgarplast hf. Andres Laurimaa OÜst Pärlmutter kinnitab aga, et mingid kontrollid ja trahvid väiketootjaid ei loksuta. Kasutatud materjali tõttu on ja jääb puitalus plastalusest odavamaks.

Puitaluste tootjad Priit Tähtvere Radix PT OÜ-st ja Peeter Kroonberg firmast KR Priit AS ütlevad nagu ühest suust, et nemad ei usu, et libedad ja rasked plastalused puidust konkurendid turult välja tõrjub. Kroonberg räägib värvikalt, kuidas välistingimustes hapraks muutunud marjakast istumise all nagu klaas katki läks ning vigastusi tekitas.

Laurimaa sõnade kohaselt purunevad plastist survevalu alused, mis erinevad aga oma tehnoloogialt rotatsioonvalualustest nagu öö ja päev. Seetõttu ta survevalualuste turustamisega ei tegelegi. Rotatsioonvalutehnoloogias nakkub plastipulber ühtlase kihina ahjus pöörleva vormi siseküljele. Survevaluvorm täidetakse pressimise teel, jahtumisel tekivad aga sellises materjalis pinged, mis muudavad tooted hapraks.

Rotatsioonvalutoote eeliseks on ka suured siledad pinnad, ümarad nurgad, purunemiskindlus. Ka võtab deformeerunud vorm jõu lakkamisel oma esialgse kuju tagasi. Aluse tugevust võib tõsta toote sisemuse täitmisel vahtpolüetüleeniga. Libisemist väldivad aluste servades asuvad kõrgemad ääred või madalreljeefne pealispind.

Kuna rotatsioonvalualuseid iseloomustab eelkõige suur ringluskordade arv ja kõrge hind, siis sobivad need vaid suletud logistilistesse süsteemidesse, näiteks ringlema majasiseselt, ühe ettevõtte erinevate tootmisüksuste, ettevõtte ja selle toodangut turustavate kaupluste vahel.

Möödunud aastast on võimalik lisaks Islandil toodetud rotatsioonvalutehnoloogia plastalustele osta ka Eests toodetud analoogsed kaubaaluseid, mida hakkas tootma AS Rotoplast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing