Riik peaks Telekomist loobuma

Viktoria Korpan 16. märts 2001, 00:00

?Meie seisukoht on, et Telekomi aktsiaid tuleb maha müüa, riigil pole mõtet seda osalust säilitada? nentis teede- ja sideministeeriumi pressiesindaja Aap Tänav. ?Loomulikult tuleb neid aktsiaid ükskord võõrandada, et vältida just seda huvide konflikti, et ühelt poolt on riik regulaator, teiselt poolt omanik.?

Tänav märkis aga, et praegust turusituatsiooni arvesse võttes ei ole kõige parem moment aktsiaid müüa. Eile oli Eesti Telekomi aktsia sulgemishind Tallinna börsil 70,25 krooni, tippajal maksis aga aktsia 156 krooni.

?Fikseeritud turul konkurentsi tekkimisega on tekkinud loll situatsiooni ? ühe käega on riik Eesti Telekomi omanik, teise käega on ta sunnitud konkurentsi tekkimisele kaasa aitama,? rääkis Ühispanga analüütik Sander Danil. ?Tekib väike huvide konflikt.?

Danili sõnul oleks riigi käes olevate Eesti Telekomi aktsiate müük õigustatud eelmise aasta alguses. ?Seda pidanuks tegema enne sideturu avanemist, riik on hiljaks jäänud,? nentis Danil. ?Riik ei jää Eesti Telekomi omanikuks pikaks perspektiiviks, kuid ajastus ei ole hea, aktsiate müük võib järgmiseks aastaks lükkuda.?

?Räägiti ka võimalusest, et Eesti Telekomi üks strateegiline investor müüb oma osaluse teisele,? lausus Danil. ?Tõenäolisem on see, et Sonera müüb oma osaluse Teliale ning selle protsessi raames võib tulla muudatusi ka riigi osalusega.?

Rahandusminister Siim Kallas ütles samuti, et praegu ei ole riigil plaanis Eesti Telekomi aktsiaid müüa. ?Ei pea seda vajalikuks praegu,? sõnas Kallas.

Rahandusministri nõunik Madis Müller lisas, et selle aasta eelarvesse on aga planeeritud tulu Eesti Telekomi makstavatelt dividendidelt.

?Riigi osaluse võimalikku müüki sai küll välismaal arutatud,? ütles ASi Eesti Telekom juhatuse esimees Jaan Männik, kes käis hiljuti USAs ja Suurbritannias investoritega kohtumas. ?Mina ei usu, et see on riigil päevakorras, olen aru saanud, et üks põhjusi on see, et praegu on käsil Eesti Raudtee ja energeetikaettevõtete erastamine, ei taheta korraga liiga palju sülle võtta. Ei välista aga, et teema tuleb valitsuse päevakorda selle aasta jooksul.?

?Huvi oleks suurendada kaubeldavate aktsiate hulka, see oleks üks võimalus, kuidas riigi käes olevaid aktsiaid müüa,? sõnas Männik. ?Kui riik sooviks osalusest loobuda, küll leiaks ta ostja.?

Eesti Telekomi aktsia avalik emissioon toimus 1999. aasta veebruaris, aktsia hind kerkis tollal 115 kroonile. Avalike investorite käes on 23,7 protsenti aktsiatest, riigil on 27,3 protsenti, Telia ja Sonera käes on kokku 49 protsenti aktsiatest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing