Nõukogu vahetus jättis Sonera aktsia toeta

Kaja Koovit 23. märts 2001, 00:00

Eesti Telekomi veerandi aktsiapaki omaniku Sonera suurima omaniku Soome riigi esindaja transpordi- ja kommunikatsiooniminister Olli-Pekka Heinonen astus tavatu sammu ja tagandas aktsionäride koosolekul terve firma nõukogu.

Nõukogu esimehe Markku Taloneni asemel saab uueks nõukogu esimeheks Hackmani tegevdirektor Tapio Hintikka. Tema asetäitjaks saab ainuke koha säilitaja ? Hartwalli tegevdirektor Jussi Länsiö. Ka kõik ülejäänud liikmed on kogenud majandusinimesed, mis tähendab, et uues nõukogus pole riiki esindamas ühtki poliitikut.

Väidetavalt toetab uus nõukogu tegevdirektor Kaj-Erik Relanderi jätkamist vaatamata sellele, et tema võimet firma juhtimisega hakkama saada on juba pikemat aega kahtluse alla seatud.

Eesti Telekomi finantsdirektor Krister Björkqvist ütles ÄP Online?ile, et muudatused Sonera nõukogus olid hädavajalikud, kuna seni peamiselt poliitikutest koosnenud nõukogul puudus ühine nägemus, mis suunas Sonera peaks arenema. Björkqvist avaldas lootust, et ettevõtjatest koosnev uus nõukogu suudab aktsionäride usalduse Sonera vastu taastada ja mõne aja pärast avaldub see ka aktsiahinna tõusus.

Vaatamata nõukogu vahetusele ei suutnud Sonera aktsia Helsingi börsil end koguda ning langes eile veidi üle 6 protsendi 9,20 euro tasemele.

Maaklerite hinnangul toimus juhtkonna ametist vabastamine liiga hilja ning investorite reaktsioon on siiamaani olnud ?mis siis??.

?Hinnatasemelt on Sonera aktsia küll alla tulnud, aga ei saa öelda, et aktsia odav oleks,? ütles investeerimispanga Suprema juhatuse liige Sten Sumberg.

Sumberg lisas, et võrreldes näiteks Nokiaga on Sonera olukord segane, sest kolmanda põlvkonna mobiilside litsentsidega seonduvad kulud on suured, kuid pole teada, milliseid kasvuvõimalusi see ettevõttele annab.

Sonera on hankinud 3G UMTS-võrgu litsentsi Soomes, Saksamaal, Hispaanias, Itaalias ja Norras. Kokku tuleb Soneral nende rajamisse viie aastaga investeerida 91 miljardit krooni.

Sumbergi sõnul ei tohiks nõukogu vahetus Sonera strateegiat lähiajal muuta, sest ettevõtte tegevjuhtkonnas muutusi ei tule. Teisalt ei sõltugi Sonera probleemid niivõrd juhtkonnast kui telekommunikatsioonisektori üldisest olukorrast.

Ühispanga analüütik Sander Danil märkis, et nõukogu vahetus võib mõjutada Sonera pikaajalist strateegilist tegutsemist väiksematel turgudel.

Turgudel on spekuleeritud, et Sonera hakkab otsima partnereid ja võib panna end müüki. Üheks võimalikuks ostjaks on peetud samuti veerandit Eesti Telekomist kontrollivat Teliat.

Analüütikute hinnangul ei mõjuta muutused Sonera nõukogus lähiajal Eesti Telekomi. ?Sonera jaoks olulised ja keerulisemad küsimused on mujal kui Eesti Telekomis,? ütles Sumberg.

Danili sõnul võib mõju Telekomile näiteks omanikestruktuuris ilmneda pikaajalises perspektiivis. ?Muutused Eesti Telekomi jaoks võivad toimuda siis, kui Sonera endaga midagi ette võetakse,? lausus Danil.

?Kindlasti sõnastab uus nõukogu Sonera tegevusstrateegia selgemalt ümber, kuid arvan, et meie jaoks lähiajal see muutusi kaasa ei too,? ütles Krister Björkqvist.

Spekuleeritakse selle üle, et Sonera nõukogu vahetamine kiirendab Sonera ja Telia kokkuleppele jõudmist, nii et üks neist lahkub Eesti Telekomi omanikeringist.

Seda kommenteeris Björkqvist: ?Nii Sonera kui Telia on hiljuti deklareerinud, et Balti riigid on prioriteetne piirkond. Seetõttu arvan, et kummalgi neist ei ole huvi Eesti Telekomist lahkuda.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing