Eksperthinnangu saab korraldada internetis

Tõnu Luts 26. märts 2001, 00:00

Kinnisvara tagatisel põhinevalt pangalaenu võttes on ühe vajaliku dokumendina nõutav ka tagatisvara väärtust tõendav eksperthinnang. Nii, nagu ka paljude teiste dokumentide hankimisega, kaasneb ka sellega teatud ajakulu. Hinnangu tellimise ja teostusega seotud asjaajamisele kuluva aja vähendamaks sõlmisid Arco Vara Tallinna büroo ning Hansapank kokkuleppe, mille kohaselt on nüüd võimalik vajalik eksperthinnang tellida Hansapanga laenuhalduri kaudu või otse Arco Vara Tallinna büroo kontorist.

Koostatud eksperthinnang toimetatakse esialgu elektroonilisel kujul, hiljem ka paberkandjal Hansapanga kontorisse, kus see jõuab vastava laenutöötaja lauale. Selline info liikumine turvalises virtuaalkeskkonnas peaks kiirendama krediidiasutuse poolt laenuotsuse tegemise protsessi ning kliendile eksperthinnangu kättesaamise mugavaks muutma.

Muus osas jääb hindamistoimingu läbiviimine endiseks ? eksperthinnangu koostamiseks teostatakse hinnatava objekti kohapealne ülevaatus, hinnangu eest tasub klient või tema volitatud esindaja vastavalt kehtivale hinnakirjale.

Elektrooniliselt edastatud eksperthinnangu tellinud kliendid saavad praegu Arco Varalt hinnasoodustust kümne protsendi ulatuses.

Ma arvan, et üle poolte praegu toimuvatest kinnisvaratehingutest on saanud ühel või teisel moel alguse internetist. USAs oli see näitaja juba 1998. aastal 85 protsenti. Meil peaks praegu olema niimoodi, et paberkandjal ning internetis leidub enam-vähem võrdne arv pakkumisi.

Interneti kaudu peaks tulevikus saama hankida hooneregistri õiendeid, väljavõtteid kinnistusraamatust, peaks olema dokumentide saatmise võimalus notari, hooneregistri ja kinnistusameti vahel. Näiteks, kui üks ameeriklane tahab Tallinnas korterit üürida, peaks ta saama korteri internetipakkumiste seast välja valida, krediitkaardiga ettemaksu ära teha ja olekski leping sõlmitud ning Tallinnasse jõudes elamispind ootamas. Tegelikult ei ole põhimõttelist takistust isegi tehingute sõlmimisele, ainult internetikeskkond, milles seda tehakse, peab olema väga turvaline. Nii võib müüja asuda Tallinnas, ostja aga teises maailma otsas notaribüroos arvuti taga ja tehing saab edukalt sooritatud. Pigem taandub asi rohkem inimeste usaldusele ja mentaliteedile kui tehniliste võimaluste puudumisele. Millalgi jõutakse selleni niikuinii, kulub selleks siis aasta või viis aastat.

Kindlasti on e-äril tulevikku ja minul pole midagi selle vastu, et usaldada majade müük interneti hooleks, kuigi ma usun, et maja siiski ei õnnestu interneti vahendusel müüa. Küll võib interneti vahendusel majade kohta informatsiooni jagada ja tutvustusi anda. Internetis võib ju väga edukalt mitte ainult fotosid, vaid ka videofilme levitada, arvutisse modelleeritud majas võib korraldada virtuaalse jalutuskäigu ja kasvõi läbi seinte astuda.

Ma olen üsna kindel, et sellised tutvustused muutuvad äärmiselt populaarseks, sest see on potentsiaalsele ostjale kodutöö tegemise vahend, et oma soovides selgusele jõuda. Müük ise aga toimub ikka näost näkku.

Oleme mõelnud idee korras läänes rakendatud praktikale, mis võimaldab endale interneti vahendusel maja modelleerida ja see on kindlasti ka meil võimalik. Kuid seda saab teha siiski teatud etapini. Maja või korteri ost on tavaliselt inimese elus suurim investeering ja sellepärast ma ei usu, et niipea selle peale välja minnakse, et modelleeritakse internetis maja ning siis ostetakse see veel ka ära. Lõpuks tuleb ikkagi ka kohapeal käia ning ehitajatega kokku saada. See on paratamatu.

Praegu ostab enamik inimestest kuulutustelehe, kui tal mingi kinnisvara ostu- või müügisoov meeles mõlgub. Kui aga oluline osa meie elanikkonnast hakkab pääsema ligi internetile, siis ei pruugi ju enam ajalehte osta, sest internetikeskkonnas vajalikku lehekülge avades on kasutajal kohe selge pilt pakkumistest, nõudlusest ja võimalustest. See on ühiskonna üldise arengu küsimus. Mida rohkem on internetikasutajaid, seda enam püüdlevad ka kinnisvaraportaalid uute teenuste ja võimaluste kasutuselevõtu poole.

Kinnisvaratöö tegemist abistavad infotehnoloogilised lahendused on meil tegelikult juba praegu olemas ? pakutakse igasuguseid variante, nii oma serveri kaudu toimivaid kui ka võrgupõhiseid süsteeme ning teatud osas need asjad toimivad.

Samas ei saa kogu e-kinnisvaraäri käsitlemise juures ära unustada seda, et selle tegevuse objektiks on mingi hoone, mille juures peab konkreetne inimene tegema konkreetseid toiminguid.

On mõistlik, et mööda elektroonilisi kanaleid liigub inimestevaheline suhtlus ja info, aga ei saa ju niimoodi, et keegi hindab arvuti teel maja turuväärtust, mida ta pole näinudki.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing