Tuludeklaratsiooni tüüpvead

Inge Rumessen 26. märts 2001, 00:00

Järjest enam on hakanud Tallinna füüsiliste isikute maksuameti direktori Triinu Rohtla sõnul probleeme tekitama valed pangakonto numbrid. ?Kuna enamik deklaratsiooni esitajaid saab selle alusel tulumaksu tagasi, on täpne kontonumber väga oluline,? rõhutas Rohtla. ?Kui neis andmeis on mingi viga, siis ei saa maksuamet raha tagastada.?

Tuludeklaratsiooni vormistamisel tuleb saadud tasud kanda deklaratsiooni reale 5, kinni peetud tulumaks reale 24.1. Rohtla sõnul tuleks silmas pidada seda, et deklaratsioonis näidatakse ainult tulumaks, mitte aga makstud sotsiaalmaks, mille kohta on ka andmed tööandjalt saadud tõendis.

Real 24.2 näitavad füüsilisest isikust ettevõtjad aasta jooksul makstud avansilised tulumaksu summad. Teistel maksumaksjatel ei tule sellel real midagi näidata.

?Halvas olukorras on küll need inimesed, kes töötavad selliste tööandjate juures, kes ei täida tulumaksuseaduses kehtestatud nõudmist ja pole töötajaile tõendit andnud,? nentis Rohtla.

Eluaseme- ja kapitalirendi intressid saab tulust maha arvata, kui eluase on ostetud või ehitatud endale, oma vanematele või lastele. Laen peab olema antud eluaseme soetamiseks, muudeks otstarveteks saadud laenu intresse maha arvata ei saa.

?Kui maja või korter on soetatud ettevõtluse vajadusteks, siis intresse tulust maha ei arvata,? pööras Rohtla tähelepanu deklaratsioonis tehtavatele põhilistele vigadele.

Koolituskulude maksustatavast tulust mahaarvamisel tuleb arvestada seda, et kui need pole tehtud enda ega kuni 26-aastase ülalpeetava koolitamiseks, peab selleks olema koolitusasutusega sõlmitud kirjalik leping.

?Koolituskulude mahaarvamiseks peab olema koolitusasutuse tõend, mis sisaldab kõiki ettenähtud andmeid, ja raha maksmist tõendav dokument,? selgitas Rohtla. ?Kui aga tööandja on maksnud oma töötaja eest õppemaksu, siis seda tuludeklaratsioonis maha arvata ei saa.?

Meeles tasuks pidada sedagi, et kui abikaasad esitava ühise deklaratsiooni, siis arvatakse maksustavast tulust maha mõlema isiku maksuvaba miinimum ehk 19 200 krooni.

_________________________________________________________

Uut tulude deklareerimisel

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing