Panipaigad loovad korra majja

Tiia Mets 30. märts 2001, 00:00

Olenemata sellest, kumba rühma te kuulute, avastate ühel heal hetkel, et vaatamata kõigile ponnistustele on teil siiski mitmeid esemeid, mida hetkel nagu vaja ei läheks, aga ära neid ka ei saa visata ? näiteks suusad-kelgud, tolmuimeja, talvekasukad, kassi transportimise kast, telk jne. Suur hulk asju, mida kasutatakse vaid hooajati või siis teatud puhkudel, ja muul ajal oleks kena seda majakraami kusagil hoida. Pealegi on need esemed enamasti kõige kummalisema ja võimatuma kujuga. Siis võitegi avastada tõsiasja, et teie elamises ei ole panipaika. Mitte, et seda oleks unustatud ehitada, vaid seda pole koguni projektis ette nähtud.

Majad peegeldavad välimuselt-olemuselt kaasaega. Meie aeg räägib tarbimisest, heaolust, kaubaküllusest, siiski oleks liig mis liig teatud ?masinaparki? igal hooajal uuendada. Kui puudub võimalus oma kodu rajamisel näpuga mööda ehitusplaane järge ajada, tuleb olemasolevas leida ruumi oma mammona viisakaks paigutamiseks.

Alustada tuleks uurimisretkest mööda eluaset. Eesmärgiks leida nurgataguseid soppe, pindu, mille kohta võite endagi üllatuseks öelda, et te neid tõepoolest mitte kui millekski ei kasuta. Majade projektid on niivõrd erinevad, et siinkohal on raske anda ühist nõu kõigile, ehk siiski aitavad mõned näited mõttel paremini lendama pääseda. Ka võimalike ehitusmaterjalide eraldi väljatoomine ei ole selle kirjatüki eesmärk, valik on selleks liiga lai. Idee on see, mis määrab kõik, sageli saab hea mõtte teoks teha ka suhteliselt odavate vahenditega.

Üks võimalus ehitada küll mitte väga sügavad, kuid tõhusad panipaigad on kasutada ära akende ümber olev seinapind. Sellega lööte kaks kärbest ühe hoobiga ? soojustate välisseina (mõelda vaid ? kasutades selleks osalt ka esemeid, mida teil varem kuskile panna polnud) ning saate lisamahutid. Olenevalt pinna suurusest saate akna külgedele vähemalt eelpool mainitud suuskadele ja muudele väljavenitatud vormidele sobiva paiga. Selline lahendus ei muuda teie olemasolevat ruumi oluliselt väiksemaks, töötab samas ka heliisolatsioonina ning moodustab soovi korral aknale huvitava raamistuse. Teine lugu on muidugi juhul, kui aknasein on laiemat sorti, sel puhul muutub panipaik oluliseks ruumi osaks, kuna mahutid hakkavad pigem sektsioonkappi meenutama. (pilt 1)

Akna ümber ehitatud panipaigad võib soovi korral töödelda sama materjaliga, millest on ruumi seinad. Nii jäävad nad pea märkamatuks, tähtis on hoolikas viimistlus. Vajaduse järgi saate mahutitele lisada riiuleid ja vaheseinu, olenevalt esemete mõõtudest, mida neis plaanite hoida. Kasutada saab nii lükandsüsteemiga kui ka tavalisi uksi. Viimaste puhul tuleks jälgida, et nad ei tuleks liiga suured ehk siis akna kohal oleva pinna võib jagada ka sobiva suurusega osadeks. Akna all oleva mahuti laena võib kasutada laiendatud aknalauda või siis ehitada see eraldi aknalaua alla. Ruumi lagi, seinad ja põrnad töötavad panipaikade puhul kaasa, võimaldades materjali kokku hoida.

Panipaiku võib põhimõtteliselt ehitada kõikjale pikima pereliikme peast kõrgemale. Need võivad olla ka lahtised riiulid. (pilt 2) Sel juhul on nimetus panipaik mõistagi tinglik, nagu ka ratastega sahtlil, mida millegi alla saab lükata.

Tänuväärne ?asustamata ala? on WC-s nn veetõmbamisagregaadi kohal asuv ruum. N-ö ?trooni? taga asuva veepaagi kohal on tavaliselt paik, kus peale vastava nupu kasutamise ei toimu mitte midagi.

WC-sse panipaika ehitades tuleb silmas pidada, et ruumi kasutaja saaks mugavalt veemahuti kallal tegutseda. Taolise panipaiga saab ehitada ka juhul, kui veemahuti kohal on kasutamata pind. Panipaiga võib jälle samu materjale kasutades ära peita või siis teha ta just väljapaistvalt tore. (pilt 3) Vaheseinu ja riiuleid saab samuti lisada. Ruumi tagaseinas olevad torud tuleb panipaiga sisse ehitada, saagides riiulitesse vastava kujuga avad.

Oma kodu üle vaadates tuleks arutada ka võimalust, kas mõni ruum, mida sisuliselt kasutatakse vaid mingisse punkti jõudmiseks, ei ole äkki liiga suur, kas osa sellest ei saaks kasuliku pinnana meid paremini abistada. (pilt 4)

Katusealused, nurgad ? kõik nad kutsuvad end lähemalt uurima ning uusi võimalusi avastama. (pildid 5, 6, 7)

Esemeid süsteemselt paigutades mahub neid ühte kohta alati rohkem, selle süsteemi loomiseks tulekski ehitada vastava struktuuriga panipaiku, kus igal esemel oleks oma koht.

1. Kardinasiinid on kinnitatud akna kohal oleva mahuti põhja alla, mahuti uksed ulatuvad üle põhjapinna, asendades nii kardinapuid. Kui see panipaik ehitada veidi sügavam kui selle akna külgedele jäävad, saab siinid paigutada seinast seina ning soovi korral kardinatega akna külgedel toimuvat varjata.

1. Selle variandi puhul on panipaikade akna ümber ehitamiseks valitud tumeda spooniga plaat ja sobivast materjalist liistud. Leidlikult on materjalina ära kasutatud vanad kapid.

2. Panipaikadel ei pea tingimata varjavaid uksi ees olema. See aga nõuab seda hoolsamat esemete paigutamist.

3. Siin on WC panipaik ehitatud ümber ruumi paigaldatud boileri. Panipaiga uksed sulguvad magneti abil.

4. Kitsastes oludes on panipaiga uksena hea kasutada voldikust, kuna see ei vaja avanemiseks ruumi.

5.Sama katusekorteri elutoa kaldpind on samuti panipaigaks kinni ehitatud, külgedel lükanduksed, keskel baarikapp, mille tagaküljel on katuse langus näha.

6. Paneelmaja rõdu kinniehitamine annab samuti ühe ilmastiku eest kaitstud ruumi juurde, kuhu mõne väiksema mahuti saab ehitada.

7. Väikeses katusekoteris on köögi kõrvale kaldpinna alla ehitatud panipaik, mille uks on köögi seinaga samast materjalist ja seetõttu peaaegu märkamatu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing