Kas kõigi inimeste aastatulu peaks olema avalik informatsioon?

04. aprill 2001, 00:00

Olen jätkuvalt seisukohal, et kõigi inimeste tulud tuleb avalikustada. Selles valguses on päris hea, et avalikus sektoris töötavate kõrgete riigiametnike palgad on juba avalikud. Oleks aga õiglane, kui ametnike palkade kõrval oleks avalikud ka erasfääris tegutsevate tippjuhtide palgad. See looks inimesele väga selge ja võrreldava pildi, et mis ühiskonnas toimub.

Kui rääkida Mõõdukate esitatud vastavast eelnõust, siis on tänaseks ka valitsus esitanud oma eelnõu, milles tehakse deklareeritud tulu avalikuks kohalikele omavalitsustele. See on väga tubli samm edasi ja ma loodan, et see eelnõu ka riigikogus vastu võetakse. Siit tuleks aga astuda samm edasi ja muuta aastatulu avalikuks kõigile.

Tulumaksu avalikustamise osas vahe tegemine erasektoris töötavate ning riigiametis töötavate inimeste vahel ei ole põhjendatud. Seetõttu ei saa praegu anda hinnangut ka avalikus sektoris töötavate inimeste palgataseme kohta, sest neid ei saa võrrelda erasektoriga. Ühiskonnas võivad nüüd tekkida vildakad arusaamad. Võidakse hakata ründama avalikku sektorit kõrgete palkade pärast ning hakatakse spekuleerima, kas riigiametnik saab võrreldes erasektori töötajaga kõrget või madalat palka.

Reformierakond peab õigeks, et inimeste deklareeritud tulu oleks avalik kohalikele omavalitsustele. Aga me ei toeta, et maksumaksjate poolt deklareeritud aastatulu oleks avalik kõigile inimestele.

Avaliku ja erasektori töötajaid tuleb tulude avalikustamise osas vaadelda erinevalt. Kindlasti peavad olema avalikud riigiametnike, kohalike omavalitsuste töötajate ja poliitikute tulud. Kõigepealt tuleks vaadata, mis kaasneb avaliku sektori palkade avalikustamisega. Praegu ei ole Eesti ühiskond kõigi inimeste aastatulu avalikustamiseks veel valmis. Avaliku teenuse pakkujad kasutavad maksumaksja raha ja seetõttu on nende palkade avalikustamine õige.

Ausalt öelda olid avaldatud palganumbrid minu jaoks väga üllatavad. Ja ka teised Reformierakonna fraktsiooni liikmed olid täna (eile ? toim) väga üllatunud. Need numbrid tekitasid pahameelt. Me ei olnud varem teadlikud riigiametnike sissetulekute suurusest. Märkasime ka seda, et ministeeriumide osade ametnike palk ületas ministri ja peaministri palgataseme. Selline olukord on absurdne.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing