ELi toetustele kehtivad kindlad reeglid

06. aprill 2001, 00:00

Hiljuti on pressis ilmunud artikleid, milles on avaldatud rahulolematust ja süüdistusi seoses hilinenud vastustega Euroopa Komisjoni Delegatsiooni poolt möödunud aasta sügisel välja kuulutatud Inimõiguste ja Demokraatia Programmi raames esitatud avaldustele (vt ka ÄP 02.04 Merle Haruoja kommentaar ?EL ise murendab eurousku?).

Küsimuse olulisust arvestades pean vajalikuks olukorda selgitada ning kummutada esinenud väärtõlgendused ja ebakorrektsused.

Programmi eesmärk oli ja on tugevdada ühiskonnas demokraatiat, inimõigusi ja kindlustada seaduste toimimine. Seega võimaldab programm finantseerida mittetulundusühingute projekte, mis teenivad nimetatud eesmärke. Programmi eesmärgiks ei ole mittetulundusühingute üldkulude ega ka ajutiste kulude finantseerimine.

Nii Eestis kui ka teistes riikides, kus toimivad Euroopa Liidu samalaadsed abiprogrammid, on toetusteks ettenähtud summad võrreldes soovitutega suhteliselt väikesed. Seetõttu on absoluutselt kohustuslik järgida hindamisel ja projektide prioritiseerimisel konkreetselt kehtestatud nõudmisi. Projekti avalduse esitamine ei tähenda automaatselt toetuse saamist ning antud juhul sai paraku toetust ainult üks projekt kümnest.

Kõnealust programmi koordineerib Euroopa Inimõiguste Sihtasutus ning esitatud projekte hindasid sõltumatud eksperdid. Hilinemine tulemustest teatamisel tekkis seetõttu, et oli vaja kindlustada kehtestatud rangete hindamisprotseduuride järgimine. Paraku vältas see kauem kui eeldati. See aga ei tähenda nn ?eurosuutmatust? vaid erapooletust ning meie poolt kõikide taotlejate huvide kaitsmist. Mõistan toetusest ilmajäänute pettumust, kuid kahjuks olid summad piiratud.

Tahan ka ümber lükata arusaama, et sama projekti ei või samal ajal samadel alustel esitada toetuse saamiseks mõnda teise organisatsiooni. Vastupidi, mittetulundusühingu võime saada toetusi mujalt näitab ühingu jätkusuutlikkust ja on positiivseks faktoriks. Avalduses tuleb näidata, et toetust taotletakse ka mujalt.

Toetust saanud mittetulundusühingutega kirjutatakse lähemal alla lepingud, et nad saaksid hakata projekte ellu viima. Loodan, et saame ka tulevikus Eesti kodanikuühiskonna arengu toetamist jätkata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing