Aktsionäri toimingud aktsiate registreerimisel

Helen Pürg 16. aprill 2001, 00:00

Aktsionärid on Eesti väärtpaberite keskregistri seaduse kohaselt investorid, kelle nimel on EVKs registreeritud väärtpaberikonto või kes on keskregistris avatud kontol olevate väärtpaberite omanikud.

Esimeseks sammuks investorile oleks usaldusväärses pangas arvelduskonto (kui seda veel ei ole) ja väärtpaberikonto avamine. Arvelduskonto ja väärtpaberikonto omamine ühes pangas on oluline sellepärast, et väärtpaberite müümisel ja ostmisel arveldatakse arvelduskontol oleva rahaga. Igas pangas ei saa väärtpaberikontot avada, sest kõik pangad ei ole EVK kontohaldurid.

Väärtpaberikonto avamine läheb üksikisikust investorile, olenevalt kontohaldurist, maksma 50?100 krooni, juriidilisest isikust investorile on selle teenuse hind orienteeruvalt 400?600 krooni. Kui investoril on varem avatud väärtpaberikonto, kantakse kõnesolevad aktsiad sellele kontole.

Erinevate emitentide aktsiate omamisel kantakse kõik aktsiad ühele kontole.

Samas on nii juriidilistel kui ka füüsilistel isikutel võimalik avada eriotstarbelisi väärtpaberikontosid, milleks on :

  • valduskonto, millel registreeritud väärtpaberite käsutamise õigus on investori poolt volituse alusel antud börsi liikmeks olevale maaklerfirmale;
  • pandikonto, mis avatakse registrisse kantud väärtpaberite pantimiseks pantija nimel;
  • stardikonto, mis avatakse asutatava äriühingu nimel mitterahalise sissemakse tegemiseks väärtpaberites.

Pärast äriühingu äriregistrisse kandmist registreeritakse stardikonto ümber väärtpaberikontoks;

  • ajutine väärtpaberikonto, mis avatakse emitendi taotluse alusel investori nimel, kui emitendi väärtpabereid märkinud või omaval investoril ei ole registris väärtpaberikontot;
  • kliendikonto, mida võivad omada ainult välisriikides registreeritud juriidilised isikud, kes on õigustatud hoidma oma nimel teistele isikutele kuuluvaid väärtpabereid. Kliendikontol registreeritud väärtpaberite omandiõigus ei kuulu konto omanikule.

Investoril tuleb maksta konto hooldamise tasu, mis on üksikisikule 10?80 krooni aastas. Kui väärtpabereid on vähe, peaks kaaluma, kas nende hoidmine väärtpaberikontol tasub ära või oleks otstarbekam nad müüa. Juriidiliselt isikult võtavad kontohaldurid hooldustasu kontol hoitavate väärtpaberite turuväärtusest lähtuvalt. Kuni 10 000 kroonise väärtpaberiportfelliga aktsiaseltsil ei tule hooldustasu maksta üle 200 krooni aastas, üle 5 miljoni kroonise portfelli eest võetav tasu võib aga ulatuda mitmekümne tuhande kroonini.

Üksikisikust investori kulutused väärtpaberikonto teenuste eest on oluliselt väiksemad kui juriidilisel isikul.

EVK koduleheküljel www.depo.ee/teenused on toodud aktsiate registreerimisega seonduv info.

09.04.2001 Aktsiate registreerimise protsess on keerukas

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing