Haldur kuritarvitas firma raha

Sirje Niitra 03. mai 2001, 00:00

Võlgniku ASi Ovekor seadusliku esindajana volitas Milvi Suursaar 1999. aasta augustis Milvi Suursaart osutama iseendale õigusabi ASi Ovekor varade tagasivõitmiseks pankrotivarasse.

Eelmise aasta lõpuni sai Suursaarele kuuluv OÜ Dilemma õigusabi osutamise eest ja büroo rendina pankrotis oleva firma arvel kokku üle miljoni krooni.

Lisaks sai sama õigusbüroo Ovekorist kaks korda laenu kokku 2,1 miljonit krooni eest. Laenu sai ka OÜ Sansara, kusjuures seda käendas füüsilise isikuna Suursaar ise. Mõlemad firmad kuuluvad ainuisikuliselt Suursaarele.

Peale selle laenas haldur ise ilma pankrotitoimkonna loata ja kirjaliku laenulepinguta 1999. aasta jaanuaris pankrotis firma arvel kahel järgneval päeval kokku 150 000 krooni. On teada, et selle eest käis Suursaar koos tütrega reisimas Iisraelis.

Nende faktide ilmsiks tulekul tegi Tallinna linnakohtu kohtunik Piret Randmaa 11. aprillil otsuse pankrotihalduri ametist vabastamiseks ja määras uueks halduriks Tiina Miti.

Iseendale õigusabi osutamine on täielik mõttetus ja selleks poleks pankrotitoimkond iialgi nõusolekut andnud, lausus Mitt.

Pankrotihaldur võib palgata endale esindaja või abilise üksikuteks toiminguteks, kuid tasu selle eest tuleb tema oma tasu arvel. Peale selle võttis Suursaar Miti väitel endale avanssi ja töötasu, nagu ise tahtis. Kokku sai ta aasta ja kolme kuu eest halduritasu 599 000 krooni.

Panga väljavõttest nähtub, et augustis 1999 maksis Ovekor haldurile kuuluva õigusbüroo Dilemma eest Rime Kinnisvara Vahendusele vahendustasu 9704 krooni. Rime kaudu ostis Suursaar Dilemmale bürooruumid Pärnu maanteel. Sealtpeale hakkas pankrotis Ovekor tasuma ka Dilemma renti. Eelmise aasta juulis võttis Suursaar Ovekori arvel ilma igasuguse põhjenduseta 100 000 krooni sularaha, kuu aega hiljem aga töötasuna veel 50 000 krooni. Pankrotiseaduse kohaselt ei saa haldur enne jaotusettepaneku kinnitamist endale üldse tasu võtta.

Kahel korral on Suursaar maksnud, ikka sama firma arvel, kokku 124 000 krooni kellelegi Märt Penjamile. Nüüd, kui asi avalikuks tuli, nõuab suursaar 84 000 krooni mehelt kohtu kaudu tagasi, väites, et tegu oli eksliku ülekandega.

Penjam korraldas Suursaare Pärnu mnt 125-19 korteri remonti. Ta ütles, et ei ole ASile Ovekor kunagi mingeid teenuseid osutanud ja et Suursaar tasus selle firma arvel oma korteri remondi eest.

Samal ajal ehitas pankrotihaldur Ovekorist laenatud raha eest veel ka oma tütrele Nõmmel maja. Praegu ehitus seisab, sest ehitajale on osaliselt maksmata.

Ovekoril oli raha kolmes pangas, kusjuures kolmanda konto avas Suursaar pankrotitoimkonna teadmata Merita pangas, kandes sinna viimati laekunud üle miljoni krooni. Kui eelisnõude õigusega võlasusaldaja Hansapank sellest teada sai, hakkas pankrotitoimkond uurima teisigi Suursaare toiminguid ja asi jõudis kohtusse. Nüüd on Suursaar asunud osaliselt laene tagasi maksma. Miti sõnul on kummaline, et tema laene tasuvad jällegi teised firmad. Kas tegu on samuti pankrotis ettevõtetega, see vajab Miti sõnul alles selgitamist.

Milvi Suursaar ütles, et tegutses pankrotivara suurendamise eesmärgil, võites tagasi 600 000 krooni.

Ta tunnistas, et võttis maja ja korteri ehitamiseks pankrotis olevalt firmalt, mille halduriks ta oli, laenu, kuid lisas, et maksab selle pealt Hansapanga määratud kaheksa protsendi suurust intressi. ?Need on kõik tagastatavad laenud ja sellest rahast ei lähe midagi kaduma,? kinnitas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing