Tööpuuduse kasv ehmatas aktsiaturge

Peeter Koppel 04. mai 2001, 00:00

Ühendriikide aktsiaturud olid viimase aja optimismist sunnitud eilse kauplemispäeva alguses mõnevõrra taanduma.

Turgude pessimismipuhangu põhjuseks olid taas pinnale kerkinud mured majanduse üldise olukorra pärast, mille tõstatasid eelmise nädala kohta käivad tööturu näitajad.

Uute töötute arv kasvas eelmisel nädalal 9000 võrra 421 000 ning viimase nelja nädala keskmine üle 400 000e. Analüütikud olid samaks näitajaks oodanud 390 000det.

Tegemist on suurima töötuskompensatsiooni taotlejate arvuga pärast 1996. aasta märtsi. See aga tekitab küsimärgi ka täna avaldatava aprilli tööpuuduse näitaja suhtes. Analüütikud ootavad, et aprilli tööpuudus kasvab märtsi 4,3lt 4,4le ning sellest suurem näitaja võib turuosalisetele üpriski valusalt meelde tuletadada, et maailma suurima majandusega ei ole kõik sugugi nii korras kui loodeti. Kui üha enam ja enam inimesi kaotab oma töökoha, siis mingil hetkel annab see löögi ka Ühendriikide majanduse mootoriks olevale tarbimisele. Samas võib murettekitav tööpuudus olla stiimuliks Föderaalreservile agressiivse intresside kärpimise poliitika jätkamiseks. Viimane aga omaks aktsiaturgudele kindlasti positiivset mõju.

Eilsed tööturu näitajad aga andsid ka põhjuse kasumivõtmiseks. Oli ju näiteks Nasdaqi üldindeks kosunud viimase kuuga 33 ja viimase nelja kauplemispäeva jooksul tervelt 9 ning Dow Jonesi tööstuslik keskmine 15 protsenti. Nõrganärvilisemad leiavad, et selliste tõusude pealt võiks kasumi juvba välja võtta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing