Ericssoni aktsionäride vara kasvas 139 mld

Kaja Koovit 23. mai 2001, 00:00

Rootsi suurima börsiettevõtte ja eestimaalaste välisturgude ühe lemmikaktsia Ericssoni hind on Stockholmi börsil viimase kolme päevaga tõusnud ligi 17 protsendi ehk enam kui 10 Rootsi krooni võrra.

Reedel 65 Rootsi krooni tasemel olnud aktsia hind tõusis eile õhtul kella viieks 76 kroonini. Firma turuväärtus kasvas selle ajaga 79,8 mld Rootsi krooni (138,8 mld Eesti krooni) võrra.

?Ei saa öelda, et Nokia aktsia sama populaarne oleks,? iseloomustas turu huvi aktsia vastu Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik, kes nimetas huvi põhjusena ka aktsia vahepealset väga suurt hinnalangust.

Vaatamata sellele, et eelmise nädala alguses teatas rahvusvaheline reitinguagentuur Standard & Poor?s Ericssoni laenureitingu alandamisest ja aprillis oli reitingut juba alandanud reitinguagentuur Moody?s, on analüütikute suhtumine aktsiasse viimasel ajal paranenud.

Kui esimese kvartali kesiste majandustulemuste ootuses olid analüütikud pessimistlikud, siis nüüd antakse üksteise võidu aktsiale ostusoovitusi ning tõusevad ka aktsiale antud fundamentaalselt põhjendatud hinnasihid.

Investeerimispankade Ericssoni aktsiale antud keskmine hinnasiht on 80?90 Rootsi krooni tasemel, Deutsche Bank andis aktsia hinnasihiks 94 krooni.

?Ericssoni aktsia läheb kolme kuu jooksul 90 krooni tasemele,? prognoosis Janek Moik.

Esiteks ei ole Moigi sõnul turul aktsiaid enam lihtne kätte saada, sest müüa soovijaid praegusel hinnatasemel enam ei ole. Seega tuleb aktsia omandamiseks hind kõrgemale tõsta.

Teisest küljest peaks aktsia hinnatõusu toetama positiivsed meeleolud Ühendriikide Nasdaqil, kus analüütikute hinnangul võiks toimuda veel vähemalt 10protsendiline tõus.

Ericssoni aktsia hinnale mõjub turgutavalt ka ettevõtte säästuprogramm ning kulude kärpimise eesmärgil läbiviidavad koondamised, mille tulemusena ainuüksi Rootsis kaotab töö 4000 inimest. Mida allapoole lähevad kulud, seda kasulikum on see omanikele ja seeläbi ka aktsia hinnale.

Ühispanga turuanalüütiku Raul Rannaste sõnul toetab Ericssoni aktsiat edukalt kulgenud 2 mld euro ja 250 mln naela mahus võlakirjaemissioon, millega ettevõte parandab oma sularahapositsiooni. Seda võib vaja minna suurtes võlgades telekomioperaatorite finantseerimiseks, kes on raskustes kallite võrgusüsteemide ehitamisega, märkis Raul Rannaste panga finantsportaalis U-Plaza.

Eelmise nädala lõpul levisid turul taas kuulujutud Ericssoni juhi Kurt Hellströmi peatsest lahkumisest, aga nagu eelmistel kordadel lükkas firma ise need ümber.

Kas Hellström lahkub või mitte, aga Ericssonis on varasemast suurema sõnaõiguse ja võimu saanud finantsdirektor Sten Fornell, kelle ülesanne on ettevõtte rahavood korda saada.

Eelmise nädala keskel teatas Ericsson oma alltöövõtjatele, et kulusid tuleb kahandada kuni 20 protsenti. Ka ei kavatse maailma juhtiv mobiilside infrastruktuuri tarnija konkurentide kombel võlakoorma all vaevlevatele operaatoritele enda toodetud seadmete ostmiseks laenu anda.

Ericssoni aktsia edasisest käekäigust ja perspektiivist peaksid vihjeid andma 20. juulil avaldatavad teise kvartali majandustulemused. Siis peaks selguma, kas Ericsson on suutnud oma vähenenud marginaale parandada.

Janek Moigi sõnul puudutavad ootused eelkõige võrguteenuste ja süsteemide osa, sest mobiiltelefonide tootmises võtab kosumine veel kõvasti aega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing