Firmade ülevõtjana tuntud mees maksuameti luubi all

Kristi Malmberg 23. mai 2001, 00:00

IP Hulgi ettekirjutus on praeguseks kohtulahendini jõudnud nn Diveci juurdluste hulgas suurim.

Tänavu 2. mail arutas Tallinna halduskohus Tartu firma IP Hulgi kaebust maksuameti 679 925 krooni suuruse ettekirjutuse suhtes. Kohus otsustas, et ettekirjutus on õigustatud ja firma peab selle summa ära maksma.

Niidid IP Hulgi juhtumi kohta hakkasid hargnema tänu Diveci võetuse materjalidele. IP Hulgi oli enda väitel ostnud Belize?il registreeritud firmast Bike World Corporation turu-uuringuid ja klientide otsimise teenust. IP Hulgi ei suutnud aga kohtule ega maksuametile piisavalt veenvalt tõestada, et sellised tehingud toimusid.

?Selgus, et Bike World Corporation on ostetud Divecist ja allkirjaõiguslikuks isikuks oli seal IP Hulgi juhatuse esimehe Aivar Padari õemees Neeme Mutso,? rääkis maksuameti juriidilise osakonna juhataja kohusetäitja Maret Ambur.

Amburi hinnangul oli tegu tüüpilise tulumaksupettusega, kus firmal tekib kasum, sellest ei soovita makse maksta ning kasum kaetakse fiktiivsete lepingutega.

Bike World Corporationi tegelikuks esindajaks Eestis osutus aga ärimees Ahti Kullervo Jõgi, kes oli 1998. aasta veebruaris maha lastud Jaak Veike ärikaaslane ja hea sõber.

Padar ei osanud samas nimetada ühtegi Bike World Corporationi kontaktisikut, mida maksuamet pidas pärast kahe aastast väidetavat koostööd ebatõenäoliseks. Samuti ei maksnud IP Hulgi Bike World Corporationile kahe aasta jooksul osutatud teenuste eest kordagi, vaid tasus 2000. aasta novembris korraga sularahas 2,25 miljonit krooni.

Ambur ei soovinud Jõgi seotust asjasse kinnitada. Ta märkis vaid, et maksuameti andmetel liikus 2,25 miljonit krooni IP Hulgist Bike World Corporationi Eesti esindaja kätte, kelleks on üks Eestis teada-tuntud inimene. Viimast pole käsil olevasse kohtuasja aga veel segatud. ?Seda maksuamet alles uurib,? ütles Ambur.

Tehingute tegeliku toimumise tõestamiseks esitas IP Hulgi kohtule ka kirjavahetuse Bike World Corporationiga. Paraku olid enne 1998. aasta septembrit saadetud kirjad tähistatud juba uue postiindeksiga, mis võeti kasutusele alles 1998. aasta sügisel. See asjaolu ei mõjunud kohtule samuti eriti veenvalt.

Pärast Tallinna halduskohtu otsust on IP Hulgi kiiresti muutnud oma nime. ?Makro Trade Baltic, tere päevast!? teatas IP Hulgi numbrile vastanud sekretär esmaspäeval. Sellelt numbrilt sai kohe ühendust ka Aivar Padariga, kes polnud kohtuasja teemal ajakirjanikuga suhtlemisest mingilgi määral huvitatud.

?Mis see teie asi on? Mina ei näe siin üldse mingit põhjust sellest rääkimiseks,? väitis Padar pahuralt ja viskas telefonitoru hargile.

Makro Trade Baltic OÜ on registreeritud Tallinnas Jõe tänav 5 ehk siis aadressil, kus tegutsevad Diveci õigusjärglased.

IP Hulgit kohtus esindav advokaat Urmas Kiik kinnitas, et tal on apellatsioonkaebus Tallinna halduskohtu otsuse suhtes juba valmis. ?Lootust meil on,? ütles Kiik. ?Selle otsuse peale on päris palju kaevata.? Kiige sõnul enne sügist järgmine kohtuistung tõenäoliselt ei toimu.

Kiik oli ka esimene, kes kinnitas, et Bike World Corporationi esindaja Eestis on Ahti Kullervo Jõgi.

Jõgi sai koos Jaak Veike ja Renaldo Kirsiga tuntuks raskustesse sattunud ettevõtete ülevõtjana. 1997. aasta sügisel väitsid nad end olevat ASide Estel Pluss, Marat, Vasar, Linda ja Elina omanikud. Samal sügisel algatas keskkriminaalpolitsei meeste tegevuse suhtes kriminaalasja.

Praeguseks on kriminaalasi endiselt keskkriminaalpolitsei menetluses, kuid tõenäoliselt lõpetatakse see peagi süü tõendamatuse tõttu. Muid Jõgiga seonduvaid kriminaalasju keskkriminaalpolitsei käes pole.

1997. aastal ja 1998. aasta alguses esines Jõgi ka sagedasti ajakirjanduses, millele tegi lõpu Jaak Veike mõrvamine 1998. aasta veebruaris.

Pärast 1998. aasta suve pole Jõgi tegemistest enam midagi kuulda. Jõgi loodud firmad Friovara ja Frio Investeeringud sisuliselt enam ei tegutse. Selle nädala kahe esimese päevaga Äripäeval Jõgi leida ei õnnestunud.

___________________________________________________

12.02.1998 Eile mõrvati ettevõtete ülesostja Jaak Veike

14.01.1998 Estel Plussi ähvardab kriminaalasja algatamine

22.12.1997 Vasara müügiraha kadunud

15.12.1997 Kolmekesi ettevõtete kallal

08.12.1997 Aktsionäride volitused tõid kaasa viis kohtuprotsessi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing