Tallinna börs alustab 5aastaselt uut hingamist

Kaja Koovit 31. mai 2001, 00:00

?Helsingi börsiga ühinemine annab Tallinna börsile uue vundamendi ja horisondi ning meil on ees väga huvitavad ajad,? ütleb Tallinna börsi juhatuse esimees Gert Tiivas veendunult ja ilmse rahuloluga.

Selle aasta eesmärgiks on seatud Helsingi börsisüsteemiga integreerumine, kuid kas ka Eesti investor saab samal ajal Nokia aktsiat osta Soome investoritega võrdsetel tingimustel, ei sõltu enam börsist.

?Kõik sõltub sellest, kas järelturul tegutsejad positsioneerivad Nokia aktsia ostu Jaguari või Volkswagenina,? ütleb Tiivas ja avaldab lootust, et valik kaldub viimase kasuks ning välisaktsiat ei vaadata kui luksuskaupa. See aeg, mil kohalike investorite investeerimisportfell koosnes vaid Hansapanga, Eesti Telekomi ja Norma aktsiatest, on möödas.

Investoritele peaks HEXiga ühinemine kasuks tulema ja põhikirjamuudatus, mille järgi börs on kasumit taotlev ettevõte, ei tähenda sugugi, et börs hakkab investorite taskust raha kamaluga kokku kühveldama. ?HEXi poolt võetavad tasud on suurusjärgu võrra madalamad,? kinnitab Tiivas.

Seni on börs kuulunud turuosalistele. Sellest johtuvalt on ka börsi otsused lähtunud omanike, mitte investorite ja börsil noteeritud ettevõtete huvidest.

Tiivase tunnistab, et kui ollakse klubiline organisatsioon, tehakse otsused teistel alustel, kui tavaline äriettevõte.

Tiivas on kindel, et börsi ellujäämiseks peavad asjad muutuma, sest kui ei suudeta pakkuda konkurentsivõimelist teenust, on paremad ettevõtted (nn. bluechipid) varsti teistele börsidele suundunud.

Omanikevahetusest ja geograafilisest laienemisest lõikavad kasu ka börsiettevõtted, sest kapitali kaasamise võimalused avanevad.

?Kui kõik see ei anna aja jooksul kapitalituru elavdamisel tulemust, siis ma ei tea, mis annaks,? tunnistab Tiivas, lisades, et praegu ei ole ta veel valmis alla andma.

Kui aga börsi kümnendaks sünnipäevaks pole midagi muutunud, siis tõenäoliselt ei sobigi eestisugusesse riiki vaba kapitalituru süsteem. Et Tallinna börs maailmas valitseva globaliseerumise tõttu kaoks, Tiivas ei usu. Isegi juhul, kui HEXi ostab Frankfurdi börs ja viimase neelab Nasdaq, jääb koht ka Tallinnale. ?Ma ei usu, et selline ühisloom mõtleks kohlik ettevõttega suhtlemisele või pakuks eesti keelset teenust,? põhjendab ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing