Lammutajad võivad intressid maha arvata

Olavi Kärsna 21. juuni 2001, 00:00

Nii mõnigi eluasemelaenu võtja on hädas olnud tulumaksuseaduse (TMS) § 25 maksuametipoolse tõlgendamisega.

(1) Residendist füüsilisel isikul on õigus maksustamisperioodi tulust maha arvata endale, oma vanematele või lastele eluasemeks, elamu või korteri soetamiseks võetud laenu või kapitalirendi (liisingu) intressid, mis on maksustamisperioodil tasutud residendist krediidi- või finantseerimisasutusele või mitteresidendist krediidiasutuse Eesti äriregistrisse kantud filiaalile.

(2) Soetamiseks loetakse ka ehitamist planeerimis- ja ehitusseaduse (RT I 1995, 59, 1006; 1996, 36, 738; 49, 953; 1999, 27, 380; 29, 398 ja 399; 95, 843) § 39 punktide 1?3 mõistes.

Ehitamiseks käesoleva seaduse tähenduses loetakse:
1) ehitise püstitamist maa peale ja maapõue;
2) ehitise laiendamist juurde-, peale- või allaehitamise teel;
3) ehitise konstruktsioonide, ruumijaotuse või välisilme konstruktsioonilist muutmist.

Maksuamet arvas siiani, et kui TMS juba vihjab mingile planeerimis- ja ehitusseaduse sättele, tuleb igasuguse ehitamise puhul jälgida kõiki selle seaduse paragrahve. TMS aga viitas, nagu näha, ainult osale ühe paragrahvi punktidest.

Riigikohtu loakogu ei andnud menetlusluba maksuameti kassatsioonikaebusele. See otsus tähendab, et eluasemelaenu võtmisel ja intresside tulust mahaarvamisel ei ole laenu eest tehtud töödele vaja projekti ega ehitusluba. Planeerimis- ja ehitusseaduse kolme asjassepuutuvat punkti uurides on selge, et sanitaarremondiks kulutatud laenu intresse tulust maha arvata ei saa. Kes aga vahetavad aknaid-uksi või lammutavad vaheseinu, mahuvad oma tegevusega kolmanda punkti alla ja võivad intressid tulust maha arvata. See, et ruumijaotuse muutmiseks on planeerimis- ja ehitusseaduse järgi vaja ehitusluba ja projekti, on omaette asi. Loata vaheseinte lammutamise eest võib määrata trahvi, aga seda ei tee maksuamet.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing