Preatoni ärilabürint eksitab väikeinvestoreid

20. juuli 2001, 00:00

Äripäevale meenutab Eestis laiahaardeliselt tegutsev itaalia suurinvestor Ernesto Preatoni endist pankurit Andres Bergamanni. Preatoni on oma tegevuse varjamiseks loonud ärilabürindi, milles on keeruline orienteeruda Pro Kapitali itaallastest väikeinvestoritel, börsil, finantsjärelevalveasutustel, maksuametil ja ajakirjandusel.

Nagu Bergmannile meeldib ka Preatonile tehinguid teha n-ö iseendaga ehk Preatoni kontrollitav börsiettevõte Pro Kapital ostab näiteks Preatonile ja tema Itaalia äripartneritele kuuluvalt offshore-firmalt Baltic Investments kalli hinnaga kinnisvara kokku. Neid tehinguid asus pärast esmaspäevast Äripäeva artiklit uurima Tallinna Väärtpaberibörs, sest väikeinvestorite huvid võivad olla kahjustatud.

Eilne Eesti Ekspress kirjutas, et Preatoni on väikeinvestorite leidmiseks loonud Itaalias suure müügivõrgu, mis meenutab kindlustusmaaklerite või Herbalife?i tegevust. Investoreid otsitakse ukselt uksele käies ja meelitatakse neid erinevatesse projektidesse raha investeerima. Seda, et Preatoni on hea müügimees, koges Äripäev viimasel Pro Kapitali aktsionäride erakorralisel üldkoosolekul osaledes. Koosoleku põhiteema oleks pidanud olema augustis kavandatav aktsiakapitali laiendamine. Aktsiaemissiooni puudutati põgusalt. Preatoni rääkis hoopis põhjalikult oma personaalsetest saavutustest. Tema müügitööd toetas rahandusminister Siim Kallas, kes maalis positiivsetes toonides pildi Eesti ettevõtluskeskkonnast. Kui esinejad tundusid kohalolnutele veenvad, siis õnnestub ka aktsiaemissioon ja Pro Kapitali finantsprobleemid saavad itaalia väikeinvestorite abil leevendust. Viimased peavad olema aga kannatlikud, sest suurt tulu investeering lähiajal ei tõota.

Ernesto Preatoni väitel on kinnisvaraarenduse puhul täiesti loomulik, et ettevõte võib mitu aastat järjest kahjumis olla, pikaajaliselt on Pro Kapitali soetatud kinnistud head investeeringud. ?See on kapitalimahukas äri, mis eeldab aastaid ettevalmistust, projekteerimist, ehitust, arendustegevust ja elukeskkonna kujundamist,? kirjutas Preatoni kolmapäevases Äripäevas. Preatonil on õigus, et kinnisvaraarendus võib olla pikaajaline äri ja samuti võivad Pro Kapitali investeeringud kaugemas tulevikus suurt tulu tuua, sest kinnisvara on omandatud atraktiivsetes piirkondades ja seda on tehtud turuhinnaga.

Samas on Preatoni ise näidanud, et selles äris on võimalik ka kiiresti tulu teenida. Seda näiteks siis, kui Pro Kapital Preatoniga seotud firmadelt kinnisvara kallilt ära ostab. Kuna Pro Kapitali probleemid on paljuski tingitud Preatoni teiste firmadega seotud tehingutest, siis tõenäoliselt ei kandu võimalikud Pro Kapitali raskused edasi Ernesto Preatonile. Tema jääb ka halvema stsenaariumi korral vee peale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing