FIEd paberi peal kasumit ei teeni

Inge Rumessen 01. august 2001, 00:00

Selle aasta jaanuari alguseks olid end maksuametis registreerinud üle 53 000 FIE, vaid 48 000 neist esitas tuludeklaratsiooni. Nende hulgast 22 protsenti jäi kahjumisse ning 30 protsenti deklareeris nulltulemit.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi hinnangul puudub selles loogika, et keegi on nõus oma ettevõtlusele isiklikest säästudest juurde maksma ja tegutsema ise samas ilma palgata. Kasumisse tuli 47 protsenti FIEdest.

Põllumajandusliku tegevusega tuli kasumisse üle 6000 FIE. Kahjumisse jäi 5000 ning nulltulemit deklareeris ligikaudu 15 000 FIEd.

Möödunud aasta tulude deklareerimise juures ilmnes taas kord, et FIEde oskused seaduse kohaselt oma majandustegevuse üle arvestust pidada on sageli ebapiisavad. ?Püütakse isiklikke kulusid ettevõtluse kulude hulgas kajastada,? selgitas Sõerd. Probleemiks on ka ettevõtluse lõpetamise korral sellest maksuametile teatamata jätmine.

Möödunud aasta jooksul teenis FIE keskmiselt 111 460 krooni, pärast kulude maha arvamist jäi alles vaid 16 837 krooni. Põllumajandusega tegelev FIE teenis aga 69 883, millest netotulu oli keskmiselt vaid 13 212 krooni.

Möödunud aasta jooksul kasvas FIEde arv võrreldes eelneva perioodiga 10 protsendi võrra 48 000ni. Selle aasta aprilli lõpuks oli maksuametis end registreerinud juba üle 55 000 FIE, mis on juba 15 protsendi jagu enam kui möödunud aasta alguskuul.

Aasta lõpuks registreeritud FIEde arvu ei osanud Aivar Sõerd aga prognoosida. ?Seda on sama raske prognoosida nagu dollari kurssi aasta lõpuks,? sõnas ta võrdlusena.

Sellest aastast saavad FIEd teha erikonto, kuhu kantav raha on maksuvaba nii kaua, kuni seda kasutatakse oma ettevõtte investeeringuteks. Sisuliselt on see sama mis ettevõtte tulumaksuvabastus. Erikontole võib lasta kanda ettevõtlusest teenitud tulu, see raha võib ka seal lihtsalt seista. Tuludeklaratsioonis aga saab erikontol oleva summa maha arvata maksustatavatest tuludest, kuigi see raha võib olla veel kulutamata.

Kahjumit saavad FIEd edasi kanda senise viie aasta asemel seitse aastat nagu teisedki äriühingud. Tulumaksuvaba on 1000 krooni kuus.

Seni kahjumis või miinimumpalgast väiksema tuluga FIE maksis sotsiaalmaksu miinimumpalga pealt, sellel aastal maksab FIE sotsiaalmaksu poole miinimumpalga pealt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing