Geenivaramu projektile põhjalikud lepingud

Krista Kruuv 10. august 2001, 00:00

Geenivaramu projekt on leidnud viimasel nädalal laiemat kõlapinda Eesti meedias. Sihtasutuse Eesti Geenivaramu (EGV) üheks tegevuspõhimõtteks on kajastada projektiga seonduvat võimalikult täpselt ja arusaadavalt, seega pean oma kohuseks lisada mõningad parandused ja täiendused Äripäevas (08.08.) ilmunud Väinu Rozentali artiklile ?Geeniprojekti nõustajad töötavad lepinguta?.

Tänaseks on geenivaramu projekti ettevalmistamine jõudnud faasi, kus põhirõhk on suunatud põhjaliku lepingute süsteemi väljatöötamisele, mis hakkab reguleerima projekti finantseerimist ning läbiviimist.

Geenivaramu projekti algseks vedajaks oli eraisikute poolt loodud SA Geenikeskus, kes viis läbi konkursi projekti finantspõhimõtete esialgseks väljatöötamiseks. Konkursi tulemusena osutus valituks investeerimispank Lõhmus Haavel & Viisemann (LHV). Käesoleval aastal jõustunud Inimgeeniuuringute seadusest lähtuvalt asutas valitsus 26. märtsil sihtasutuse Eesti Geenivaramu.

Kuna EGV asutamise järgselt oli vajalik ning võimalik jätkata intensiivselt projekti ettevalmistamist ja arendamist, tehti ettepanek investeerimispangale LHV ja advokaadibüroole Raidla & Partnerid jätkata projekti nõustamist. Mõlemad olid valmis võtma riski, et nende poolt tehtud töö võib jääda tasustamata, kui ei suudeta kaasata projekti läbiviimseks vajalikke investeeringuid. Seega ei ole antud juhul tegemist kliendisuhtega.

Advokaadibüroo Raidla & Partnerid kaasati Inimgeeniuuringute seaduse ja rakendusaktide väljatöötamisse Sotsiaalministeeriumi poolt koos advokaadibürooga HETA.

Advokaadibüroo Raidla & Partnerid kasutamine geeniprojekti juriidilise nõustajana põhineb büroo kogemusel suuremahuliste projektide nõustamisel ning büroo advokaatide kõrgel kvalifikatsioonil. Advokaadibüroo Raidla & Partnerid advokaat Ants Nõmper on kaitsnud meditsiiniõiguses magistrikraadi Saksamaal Göttingeni Ülikoolis ning jätkab õpinguid antud valdkonnas Tartu Ülikooli doktoriõppes.

LHV nõustab Geenivaramu projekti edukustasu põhimõttel ning tehtud töö eest tasumine otsustatakse tulevikus projekti kommertsstruktuuride poolt. Advokaadibüroo Raidla & Partnerid poolt tehtud töö tasustamine otsustatakse samuti tulevikus. EGV ei ole sõlminud õigusabi ega finantskonsultatsiooni lepinguid. Kui tulevikus osutub EGV-le vajalikuks organisatsiooni nõustamine juriidilistes, finants- või muudes küsimustes, siis leitakse teenuse väljastpoolt ostmise korral selle osutajad seadustes sätestatud protseduure järgides.

Paralleelselt tegeletakse ka projekti sisulise ettevalmistustööga, sealhulgas projekti läbiviimiseks vajalike vahendite ja teenuste hankimise ettevalmistamisega.

Geenivaramu 6kuulinepilootprojekt on kavas käivitada 2002. a esimesel poolel. Pilootprojekt on üle-eestilise geenivaramu projekti osa hõlmates 10 000 geenidoonorit ja 80 perearsti. Töötatakse välja ja testitakse terviseandmete küsimustikku ja infotehnoloogilisi lahendusi, koolitatakse perearste ning luuakse tehnilised tingimused üle-eestilise projekti jaoks.

Geenivaramu üle-eestiline projekt loodetakse käivitada pärast pilootprojekt lõppu ning selle käigus on kavas koostada Eesti elanikkonda hõlmav tervise- ja geeniandmebaas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing