Segisti vajab kindlasti veefiltrit

Violetta Riidas 03. september 2001, 00:00

Mis tahes segisti paigaldamine peaks algama aga hoopis veefiltri paigaldamisest, sest liiva ja roosteosakestega veele ei pea ka kõige parem toode vastu. Sama kehtib

kõigi teiste vett tarbivate kodumasinate koht. Must vesi ummistab esimesena segisti aeraatori ehk sõela, seejärel saavad kannatada kummitihendid ning lõpuks satuvad ohtu seadeosakeraamilised tööpinnad. Segistile mõjuvad mehaanilised osakesed, rooste ja lubjasete. Kui esimese kahe vastu aitab tavaline filter, siis lubi vajab juba keerukamaid seadmeid. Kuid alati polegi mõtekas lupja veest kinni püüda, sest inimese organism vajab seda samuti.

Kangsegistites kasutatakse vee jagamiseks kulumiskindlast materjalist keraamilisi süsinikdioksiidplaate. Torutööde käigus võib vette sattuda raualaastukesi või -tükikesi, mis jõuavad torusid pidi segistisse. Selline laastuke rikub plaadi servi, mille tulemusel plaat praguneb ja vesi ei jää kinni.

Kui vesi jookseb, hakkab nii mõnigi kangi jõuga alla suruma. Tulemuseks on katkine seadeosa. Viimase vahetamine võtab õppinud inimesel vähe aega, kuid tagavaraosad on kallid. Kvaliteetsegistitel umbes 300 krooni. Kogu ettevõtmine võib aga koos otseste ja kaudsete kuludega nõuda tuhat krooni. Seetõttu ei tohiks segistit mitte mingil juhul jõuga sulgeda, vaid kutsuda töömees plaate puhastama. Õige käsitsemise ning veefiltri korral peaksid vastu pidama ka suuremate tootmistolerantsidega valmistatud odavamad segistid.

Uueks nähtuseks kodudes on fotosilmaga segistid. Esialgu piirab nende laiemat levikut kõrge hind.

Segistitel on ka mõned lisaseadmed, millest levinumad on ökonupp, valamu põhjaklapp, pesumasinaventiil ja käsidu??.

Säästu- ehk ökonupp asub segisti kangi taga käeulatuses. Ökonupp piirab segisti täielikku avamist, kuid vajaduse korral saab selle ka täielikult avada. Veehulga piirang on segisti tüübist ja kasutuskohast sõltuvalt 10?60. Kui segisti tavaliselt avada, tuleb vett säästuvoolul. Täiskogus tuleb kui kõigepealt segistitagusele nupule vajutada ja seejärel kangi tõsta. Sama nupp piirab ka temperatuuri: kuuma vett saab ainult kangi tõstes, sooja vee poolele pöörates ja samaaegselt nupule vajutades.

Valamu põhjaklapp käib valamu põhjas. Tegemist on tavalise kraanikausikorgi hügieenilise variandiga ? äravool suletakse segisti taga asuvat kangi tõmmates.

Mõnedel segistitel on kraanitoru all ka pesumasinaventiil, mis on ühendatud kraanikausi all asuva lisaühendusega. Sealt saab pesumasin vett. Käepideme asendist on näha, kas segisti on lahti või kinni.

Liiva- ja roostekahjustused segistis

 • ummistavad aeraatori
 • kulutavad läbi kummitihendid
 • kriibivad seadeosa keraamilisi tööpindu

Allikas: FEB AS

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:08
  Otsi:

  Ava täpsem otsing