Elektroonilise registri loomine kasvab kinnistusametil üle pea

Merike Ojasson 06. september 2001, 00:00

Närviline õhkkond ja kohtunikuabide õhtused ületöötunnid Tallinna linnakohtu kinnistusametis on sealse juhataja Sirje Toomla sõnul tavalised. ?Augustis täiendati koosseisu nelja tehnilise sekretäri ja ühe kohtunikuabi koha võrra, kinnistamisotsuse suudame praegu välja anda nelja kuu möödudes,? ütles Toomla.

Kinnistusraamatuseaduse järgi tehakse kinnistamisotsus hiljemalt kolme kuu jooksul pärast avalduse laekumist. Pärast seda on korteri-, maja- või maaostja ka juriidilises mõttes omanik. Enne kinnistamisraamatusse kande tegemist ei saa kinnisasjaga teha ühtegi tehingut. Tallinnas ja Harjumaal kevadel kinnisaja ostnud inimesed ootavad praegu omanikustaatust kinnitavat dokumenti neljandat kuud.

?Nende registriosade leidmine, mis on alates 1998. aastast sinna sisse kantud, on arvutiga kergem,? tunnistas Tallinna linnakohtu kinnistusameti juhataja Sirje Toomla. ?Kui tegemist ei ole esmasissekandega, lihtsustab arvutisüsteem oluliselt meie tööd. Kui aga kinnistamisavaldus esitatakse asja kohta, mis ei ole veel andmebaasi kantud, peame kõigepealt varasemad materjalid süsteemi sisse lööma ja alles siis saame hakata uue avaldusega tegelema. Lisaks nõuab ministeerium, et sisestaksime andmebaasi kiiremas korras ka need registriosad, mille kohta ei ole tulnud ühtegi avaldust, aga see omakorda aeglustab uute avalduste menetlemise kiirust,? lisas Toomla.

Elektrooniline kinnistusraamat, mille tarkvara valmis kolm aastat tagasi, on praegu kättesaadav vaid kinnistusametite töötajatele. Katselise juurdepääsu elektroonilisele kinnistusraamatule on justiitsministeerium andnud vaid ühele Tallinnas Ahtri tänaval tegutsevale notaribüroole ja sedagi nimetas registrikeskuse töötaja Triinu Mägi pigem katseliseks pilootprojektiks kui kasutusõiguse andmiseks.

Ideaaljuhul võiks justiitsministeeriumi plaanide kohaselt kasutajate ringis olla ka notarid, pangad, kinnisvarafirmad ja muud ametiasutused.

Kinnistusraamatuseaduse järgi astub elektrooniline kinnistusraamat paberkinnistusraamatu asemele siis, kui kõigi registriosade kanded on andmekandjale salvestatud, tagatud on andmete säilivus ja taasesitamise võimalus ning kinnistusamet on ette valmistatud elektroonilise kinnistusraamatu pidamiseks. Ühe võimaliku tärminina, mil kogu süsteem tööle hakkab, on välja öeldud 2002. aasta november-detsember. Selleks ajaks peaksid olema lõpetatud kõik ümberkirjutused ja järelkontroll. Elektroonilise kinnistusraamatu avamise otsustab justiitsminister.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing