Kõigi ettevõtete omanikud avalikuks

Aivar Hundimägi 07. september 2001, 00:00

Tallinna väärtpaberibörs üllatas käesoleval nädalal börsiettevõtete aktsionäre ? muutis börsiettevõtete aktsionäride nimekirjad avalikuks. Tegu on hea otsusega, mis aga tekitas üllatavalt valuliku reageeringu mõnede aktsionäride hulgas. Vastuseis kõigi aktsionäride avalikustamisele oli seetõttu üllatav, et tegelikult oli ju aktsiaraamat ka varem avalik.

Varema tuli avaliku ettevõtte omanikest ülevaate saamiseks osta huvipakkuva ettevõtte aktsia, mis andis võimaluse nõuda endale välja aktsiaraamat. Tihti pidi aktsiaraamatu väljastamise eest veel tasuma kopsaka teenustasu. Mitme börsiettevõtte juhid tegid aktsionäride struktuurist ülevaate saamise võimalikult keeruliseks. Nt ei olnud veel hiljuti Eesti Telekom nõus oma aktsiaraamatut väljastama elektroonilisel kujul. Börs otsustas nüüd muuta aktsionäridega tutvumise mugavamaks ja odavamaks. Eeskätt on börsi otsus tehtud väikeinvestori huvides.

Aktsionärile on oluline teada, kui suur on ettevõtte juhtide osalus ja kuidas see muutub. Kuna ettevõtte tegevjuhtidel on firma tegevusest kõige parem ülevaade, siis on nende aktsiatehingud üks indikaator, mis aitab aktsiate müügi- või ostuotsuseid langetada. Lisaks peavad ettevõtte juhid hakkama oma tehinguid avalikkusele argumenteerima.

Kindlasti aitab aktsionäride nimekirja avalikustamine vähendada sisetehingute kahtlusi. Meedia oleks Pro Kapitali juhtkonna tegevuse vastu hakanud palju varem huvi tundma, kui aktsionäride nimekirjad oleksid olnud pidevalt kõigile lihtsalt kättesaadavad.

Börsi otsus suurendada väärtpaberituru populaarsust. Tõenäoliselt hakkab nüüd meedias ilmuma tihemini lugusid edukatest börsiettevõtete väikeaktsionäridest, mis omakorda aitab kaasa aktsionäride arvu suurenemisele Eestis.

Aktsionäride avalikustamisega tuleb minna veel kaugemale. Lisaks börsiettevõtetele võiks internetti ilmuda ka andmebaas kõigi teiste aktsiaseltside ja osaühingute omanike kohta. See samm muudaks meie ärikeskkonna palju läbipaistvamaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing