Pangad kutsuvad õppelaenu kasutama mittesihipäraselt

10. september 2001, 08:06

Rahandusministeeriumi nõuniku Daniel Vaariku hinnangul viitavad pankade üleskutsed tudengitele kulutada riigi tagatisega õppelaene ebasihipäraselt vastutustundetusele ning õppelaenusüsteemi puudustele, kirjutab Postimees.

?Hindu laseb ruloo oma galerii akna ette ja lippab üle tänava kohvikusse. Päev on läbi. See tähendab, et elu alles algab. Seda Sohos, Londoni värvikaimas rajoonis, kuhu üks tudeng lausa peab sattuma! Miks mitte lennata? Ja kui, siis juba kõrgelt.?

Sellise üleskutse esitab õppelaenuvõtjatele oma reklaamtekstis Hansapank. Hansapank pakub koostöös Estonian Airiga üliõpilastele tavapärasest kaks korda odavamaid lennureise üheksasse sihtpunkti.

Ühispank reklaamib aga õppelaenuvõtjatele võimalust käia 299 krooniga Rootsis. Stockholmis käimise kulud ei piirdu lõppkokkuvõttes kindlasti 299 krooniga.

Rahandusministeeriumi nõuniku Daniel Vaariku hinnangul näitab õppelaenude kasutamine mitmesugusteks õppimisega mitteseotud tegevusteks seda, et õppelaenusüsteemis on midagi tõsiselt mäda.

?Tegelikult peaks pankadel olema laenude väljastamisel suurem vastutus - praegu puudub igasugune pangapoolne huvi kontrollida seda, kas inimesel on tegelikult õppelaenu vaja või mitte. On fakt, et õppelaenu võtavad praegu väga paljud inimesed, kes seda ei vaja.?

Lisaks tagamisele maksab riik kinni ka osa tudengite õppelaenuintressist. ?See on suur summa, mida ei ole kindlasti kulutatud eriti efektiivselt,? lausus Vaarik.

?Kui pangad kutsuvad ise tudengeid kasutama õppelaenu millekski muuks peale õppimise, siis on see küll natuke küüniline,? tunnistas ministeeriumi nõunik. ?Selles sõnumis on vastutustundetu element.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing